“Yıkılacak binalarda yaşayanların mülkiyet hakları korunacak”

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, 6 Şubat 2023 depreminin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta ağır hasarlı binaların yıkımlarının sürdüğünü, bir yandan da kentin yeniden imar edildiğini söyledi.

Depremde 7 bin 491 binanın yıkıldığını, 4 bin 500 binanın ise acil olarak yıkılarak molozlarının toplu araçlarla kaldırıldığını bildiren Ünlüer, şöyle konuştu: “Yaklaşık 35 bin 500 binamız ağır hasar görmüş olup, özel olarak kaldırma çalışmalarına başlandı. Şu anda şehrimizdeki enkaz kaldırma oranımız yüzde 93, çok azı davaya ya da nitelikli yıkıma ihtiyaç duyuyor, “Mahkeme bulgularına göre kısa sürede kaldıracağız” dedi.

[kahramanmaraş valisi ünlüer dha]


“41 bin konutumuzun inşaatı devam ediyor”

Kahramanmaraş'ın bir numaralı sorunu olan konut sorununun çözümü için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Ünlüer, bu kapsamda hem yeni yerleşim yerlerinde hem de yıkılan binaların yerlerine konutlar yapıldığını söyledi.

Kent merkezi için yeni bir planın hayata geçirildiğini ve bu plan kapsamında belirlenen rezerv alanları içindeki binaların sağlam da olsa yıkılacağını vurgulayan Ünlüer, şöyle konuştu:


“Artık iki şekilde konut üretiyoruz. Öncelikle önceden belirlediğimiz rezerv alanlarında 18 bin konutu vatandaşlarımıza ve hak sahiplerine dağıttığımız yaklaşık 41 bin konutun inşaatı şu anda devam ediyor, devam edeceğiz. Her ay kura çekimi. İkincisi; kentsel tasarım ve kentsel planlama, dönüşüm dediğimiz kısım. Birincisi, yapıya, coğrafi duruma ve duruma göre özel projeler yapılıyor, aksi takdirde bu projeyi etkiliyor. O binalar zarar gördüğü için değil, projeye uymadığı için yıkılıyor. Hatta soruna göre tasarlayanlar da yok. Çok az binayı bu şekilde yıkıp bu kentsel tasarımın mantığına uygun hale getiriyorlar. Bazı yerlerde yollar açılıyor, DSİ kanalları açılıyor. Yani şehir yeniden tasarlanıyor, dolayısıyla bu binaların yıkılması şart.”


Fotoğraf: DHA[Fotoğraf: DHA]


“Devletin hedefi daha dayanıklı şehirler üretmek”

Sağlam olduğu için yıkılacak ancak koruma alanı içinde kalan binalarda yaşayanların mülkiyet haklarının korunacağını belirten Ünlüer, şöyle konuştu: 'Buradaki asıl amacımız mülkiyeti korumak. Bunun mümkün olmadığı durumlarda da vatandaşlara önerilerde bulunuyoruz. Diyoruz; Değerini kamulaştırıp parasını ödüyoruz ya da rezerv alanından eşdeğer konaklama sağlıyoruz. Burada işi tamamen vatandaşlarımızın takdirine bırakıyoruz. Vatandaşlarımızın bu anlamda rahat olması gerekiyor. Bu konuda en ufak bir sorun yaşanmayacaktır. Mağduriyet yaşanmayacaktır. Devlet onlar için vardır, devletin buradaki amacı; Buradaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, daha güçlü, daha güvenilir ve daha dayanıklı şehirler üretmek anlamına geliyor” dedi.

Fotoğraf: DHA[Fotoğraf: DHA]


“Şehir merkezini tamamen yenileyeceğiz”

Kenti dayanıklı hale getirmek istediklerini ve bu çerçevede çalışmaların ilerlediğini belirten Ünlüer, şöyle konuştu:


“Şu an için ilimizde kentsel saydığımız il ve mahallelerde 21 bin bağımsız ünite planladık. İlk etapta 10 bin bağımsız ünitenin inşaatı şu anda sürüyor. Bir kısmında ince işler tamamlanmak üzere, bir kısmında ise arazi iyileştirme çalışmaları sürüyor. Bu 21 bin bağımsız üniteyi 1-1,5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Şehir merkezinin tamamını projelendirip yenilemiş olacağız.`

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir