7. Antalya Akra Caz Festivali Mayıs'ta başlıyor – KÜLTÜR SANAT

Antalya Akra Caz Festivalicaz ve dünya müziğinin önemli isimlerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Çağdaş caz ve caz müziğine dayanan; Bu yıl yedincisi düzenlenen festival, funk, rock, Latin, soul, pop ve elektronikayı harmanlayan gösterileri seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. 24 Mayıs – 12 Haziran 2024 arası Akdeniz'Eşsiz İstanbul ve Bey Dağları manzarası eşliğinde Akra otelleri'Açık hava sahnesinde gerçekleşecek.

Bu yıl festivalde sahne alacak sanatçı ve gruplar arasında: Hafif hasar, İbrahim Maalouf, İgor Butmann, Larisa Dorina, Moskova Caz Orkestrası, Aziza Mustafa Zadeh, Ralf Cetto, Simon Zimbardo, Kerem Görsev, Ferit Odman, Volkan Hürsever, Engin Recepoğulları, Barış Doğukan Yazıcı, Bulut Gülen, Judith Hill, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet, Dila Bahar Quartet, Nubya Garcia, Fazıl Say, Eylül Ergül, Akra Caz Grubu, Cem Tuncer, Serdar Barçın, Ozan Çelikel, Barış Dağhan Görmek Yekta Kopan mevcut.

Festival biletleri satışta

Akra otelleri Festival kapsamında düzenlenen bireysel konserlerin biletleri 950 Tüm konserleri kapsayan kombine biletler (9 konser) TL olarak mevcuttur. 4.750 yurt içi ve yurt dışında TL cinsinden Biletix otoyol gişelerinden e Biletix adresinden edinilebilir.

Küba, Porto Riko, Akdeniz ve Fransız ritimlerini cazla harmanlayan, canlı ve duygusal şarkı ve danslarıyla sahnede muhteşem bir enerji yakalayan nostaljik şarkılarının yanı sıra; Latin melodileri, salsa, swing ve cazın hakim olduğu şarkılara hayat veriyor. Parlak hasar, 24 Mayıs'yüz festivalin açılışını yapacak.

Kariyeri boyunca caz, rock ve dünya müziği türlerini birleştiren ve yarattığı kendine özgü tarzıyla trompetin önde gelen isimlerinden biridir. 17 albümü ve prestijli Grammy adaylığının ardından yeni projesi dinleyicileri felsefi bir dünyaya taşıyor. İbrahim Maalouf, “İbrahim Maalouf ve Michel Ange'nin trompetleri” proje ile 26 Mayısta sahnede olacak.

Festivalin daimi konuklarından biridünyaca ünlü saksofoncu ve Rusya'caz elçisi İgor Butmann ve kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan 'Moskova Caz Orkestrası'Çoktan, ünlü Rus caz ve halk sanatçısı Larisa Dolina'İtibaren eşlik edecek konser 29 Mayıs'ta festival sahnesinde.

Festivalin bir diğer konuğu ise; Füzyon ve caz türlerindeki çalışmalarıyla dünya çapında büyük ilgi gören, güçlü sesiyle dinleyicileri büyüleyen piyanist, besteci ve şarkıcı. Aziza Mustafa Zadeh. 31 Mayıs'ta Bu muhteşem konserde Azerbaycanlı sanatçılar onurlandırılacak. Ralf Cetto (Aşk Simone Zimbardo (perküsyon) eşlik edecek.

Caz dünyasının önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Kerem Görsevyeni albüm “Kayıp Hayalet”Türkiye prömiyeri ile 1 Haziran'da Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. Alanında usta müzisyen Kerem Görsev; kontrbasta Volkan Hürseverdavulda Yaralı Odmansaksofonda Engin Recepoğullarıtrompet Barış Doğukan Yazıcı ve trombonun üzerinde Gülen Bulut müzikseverlere unutulmaz bir caz akşamı yaşatacak.

Festival, şarkıcı ve söz yazarı Giuditta Tepesi konserle devam edecek. Hill, Morgan Freeman'ın Oscar ödüllü “20 Feet from Stardom” adlı belgeselinde seslendirdiği “Desperation” şarkısıyla 2015 Grammy En İyi Müzikal Film Ödülü'ne layık görüldü. 6 Haziran'da kamuoyuyla buluşacak.

Akra Etkinlik Festivali, “Akra Genç Caz” konserleriyle genç müzisyenleri ve sanatseverleri buluşturmaya devam ediyor. İstanbul Caz Festivali kapsamında İKSV iş birliğiyle düzenlenen Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya'dan da gruplar, 8 Haziran'da “Akra Genç Caz”bu yıl bile Eggmann Dörtlüsü, Esra Gürçay Beşlisi ve Dila Bahar Dörtlüsü sahnede olacak.

İlk albümü “Source” dünya çapında beğeni topladı ve Pitchfork, Rolling Stone gibi büyük medya kuruluşlarının en iyi albüm listelerine girdi. Ödüllü saksafoncu ve besteci, modern caz dünyasının heyecan verici isimlerinden biri. Nubia Garcia, 8 Haziran'da caz severlerle buluşacak.

Festival, 11-12 Haziran dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Sayİki konserle sona erecek. Say ve Gershwin'in bestelerinin yanı sıra çeşitli caz eserlerinin de seslendirileceği konserlerde Fazıl Say; Türkiye'nin önde gelen müzisyenlerinden gitarda Cem Tuncer, davulda Ferit Odman, saksofonda Serdar Barçın, trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Ozan Çelikel ve basta Barış Dağhan'dan oluşuyor. Akra caz grubu ve sesteki genç yetenek Eylül Ergül Eşlik etmek.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir