MİUR'dan özel okullara 65 milyon lira para cezası

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bazı milletvekillerinin özel okullarda çalışan öğretmenler ile ücretlilerin yaşadığı sorunlara ilişkin yazılı sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenlerinin ders aylıkları ve ek ücretlerine ilişkin mevzuat hükümlerini hatırlatan Tekin, uzman okutman ve usta olarak atanacaklarda aranacak şartların da belirlendiğini söyledi. yönetmelikle belirlenir.

Ek ders ücreti karşılığında ders vermek için çalışanların sadece fiilen öğrettikleri ders ödevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandıklarını belirten Tekin, başka uygulamanın mümkün olmadığını söyledi.


Ek ders ücretlerine %25 oranında zam yapıldı.

Bakan Tekin, yapılan değişiklik sonrasında ek ders ücreti karşılığında ders vermekle görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 oranında artış yaşandığını, bu artışın 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren yansıdığını belirtti.

Kalkınma planları ve hükümet programları çerçevesinde “iş-ücret” ilişkisi çerçevesinde ek ders karşılığı çalışanların mali haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütüldüğünü belirten Tekin, şunları kaydetti: Bakanlığın resmi eğitim kurumlarındaki öğretmen ihtiyaçlarının 3 yıl sözleşmeli olarak sözleşmeli öğretmen çalıştırılarak karşılandığını belirtti. Bunu yapanların kadrolu kadroya atandığını kaydetti.


“Ders saatleri için ücretli öğretmen görevlendirmek geçici bir yöntemdir.”

Bakan Yusuf Tekin, yasa gereği “ücretsiz izinli” ve “raporlu” olan öğretmenler ile görev süresi içinde atanamayan öğretmenlik pozisyonları yerine, eğitimlerinin kesintisiz devam etmesi amacıyla ders saatleri için ücretli öğretmen atanmasına karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerinin ek ders ve ders verme saatlerine ilişkin Karar ile bunun belirli sürelerle yapıldığını vurguladı.

Ücretli öğretmenlere ders saati verilmesinin geçici ve ihtiyaç halinde başvurulan bir yöntem olduğunu vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

“Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretim elemanları, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde kendi kurumlarıyla kendi rızaları ile akdedilen iş sözleşmesi kapsamında istihdam edilmekte olup, söz konusu mevzuat ve İş Kanunu kapsamındaki sözleşmelerde belirtilen haklara sahiptirler. Özel eğitim kurumlarında asgari ücretin altında eğitim personeli çalıştırılmayan eğitim personelinin Teftiş Bakanlığımıza emanet edilmesi “Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan planlama doğrultusunda yürütülür, e. Kanuna aykırı uygulamaların tespiti halinde gerekli disiplin ve idari yaptırımlar uygulanacaktır. Ülke genelindeki özel eğitim kurumlarında yapılan denetimlerin ardından 920 özel eğitim kurumuna 65 milyon liralık idari yaptırım uygulandı. yıl.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir