İsrail basını: Netanyahu, Ben-Gvir'in “vasisi” oldu.

“Netanyahu, efendisi Ben-Gvir'in celladı oldu” başlıklı haberde, dün aşırı sağcı bakanın Netanyahu'ya Refah'a saldırmadan ateşkesi kabul etmemesi yönünde çağrıda bulunduğu basın toplantısından bahsediliyor.

Efraim Ganor'un kaleme aldığı yazıda Netanyahu'nun, kendisini Gazze Şeridi'nin Refah bölgesine saldırı konusunda sık sık uyaran Ben-Gvir'in “icracısı” olduğu belirtildi.

Makale, Ben-Gvir'in basın toplantısında Netanyahu'yu Refah'a saldırı olmadan ateşkesin sağlanmaması gerektiği konusunda “sert bir şekilde uyardığını” hatırlatıyor ve şu ifadelere dikkat çekiyor:

“Bu sözler ve ses tonu herkesin kafasında şüpheye yer bırakmadı. İsrail'de yeni bir başbakan var. Binyamin Netanyahu, efendisi Itamar Ben-Gvir'in istediğini yapmaya geldi.”

Yazıda ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Netanyahu ne kadar düştü? Öyle bir seviyeye düştü ki, başbakan kendi onurunu korumak için basit bir cevap bile veremez.” Söylendi.

İsrail halkının Netanyahu'nun Gazze'deki tutukluları serbest bırakmasını istediği, Netanyahu'nun bunun farkında olmasına rağmen Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'e “itaat ettiği” belirtildi.

İsrail'de iktidar koalisyonunda yer alan Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Smotrich'in de aralarında bulunduğu pek çok aşırı sağ lider, savaşın devam etmesini ve Refah kentine yönelik saldırının bir an önce gerçekleştirilmesini istiyor. durumun kontrolünü yeniden kazanmak. İsrailli mahkumlar Hamas tarafından tutuluyor ve ardından ateşkes imzalanıyor. Başlanması gerektiğini belirtiyor.

Smotrich ve Ben-Gvir'in, Gazze Şeridi'nin Refah bölgesine kara saldırısı yapılmaması halinde hükümetten çekilme tehdidinde bulundukları bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir