Gabar'da günlük petrol üretiminde yeni rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Şırnak Gabar'ın dağlık bölgesinde günlük petrol üretiminde cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi.

Bakan Bayraktar açıklamasında şunları söyledi:

Burada bugüne kadar günlük 40 bin varil üretimi aştık. Bugün, Türkiye'nin en kaliteli ve en fazla miktarda petrolünü ürettiğimiz gün olarak tarihe geçen bir gün. Bunun için öncelikle burada görev yapan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Büyük emekleri var. Gece gündüz onlarla birlikte çalışan güvenlik güçlerimize milletimiz adına şükranlarımı ve şükranlarımı sunuyorum. İlk günden itibaren bu yolculukta bizlere destek olan, gece gündüz bizi takip eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Dualarıyla, destekleriyle bu günlere ulaşan aziz milletimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.


“2024 yılı sonuna kadar hedefimiz günde 100.000 varile ulaşmak.”

Bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir gün. Bugüne kadar Türkiye'deki toplam üretimimiz 100 bin varili aştı. Şırnak artık açıkça Türkiye'nin petrol şehri ve petrol başkentidir. Umarım daha gidecek çok yolumuz vardır. Hatırlarsanız yılbaşı gecesi buraya geldiğimizde 2024 yılı sonunda hedefimizin günde 100 bin varile ulaşmak olduğunu söylemiştik. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz.


“Kuyu başına ortalama üretimimiz 1200 varili aştı”

Şu anda 33 kuyuda bu üretimi gerçekleştirdik. Kuyu başına ortalama üretimimiz 1200 varili aştı. Dolayısıyla 95 kuyu hedefimize ulaştığımızda yılsonunda bu rakamlara ulaşacağız. Bu, özellikle enerji sektöründe Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmak açısından önemli. Buradaki çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecek. Yeni kuyularımız var, yeni arama kuyularımız var. Bu yıl Hakkari'de Van sınırında yeni kuyularımız olacak. Bu üretim verileri, içinde yapacağımız yeni keşiflerle çok daha ileriye gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir