BM, İsrail'in Refah'taki saldırılarının yoğunlaşmasından “endişeli”

Wennesland, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Ortadoğu'daki duruma ilişkin bilgi verdi.

İsrail'in son saldırıları nedeniyle durumun Refah'ta kuşatma altındaki halk için giderek daha vahim ve tehlikeli hale geldiğini vurgulayan Wennesland, şöyle konuştu: “İsrail'in Refah ve çevresindeki askeri operasyonları ve manevraları yoğunlaştıkça, Refah'taki güvenlik durumu hızla kötüleşiyor.” dedi.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'de güvenli bir yer kalmadığını söyleyen Wennesland, şunları söyledi: “Büyük çaplı bir operasyon ihtimali de dahil olmak üzere mevcut gidişatın, insani yardım malzemelerinin girişini artırma çabalarını ve bunların müdahalesini daha da baltalayacağından derin endişe duyuyorum.” Savunmasız sivillere güvenli dağıtım.” Dedi.

Wennesland, taraflara Mısır'da durmuş olan ateşkes müzakerelerini acilen yeniden başlatma çağrısında bulunarak, Gazze'de ateşkes sağlanamaması ve Refah'ta geniş çaplı bir askeri operasyon merdiveninin bölgedeki gerilimi artırması riskinden endişe duyduğunu söyledi.

Wennesland, son 7 aydaki yıkım ve sefaletin, Filistinliler ve İsrailliler için çatışmayı sonlandırıp iki devletli bir çözüm yaratmaya yönelik uygulanabilir bir siyasi plan ihtiyacını güçlendirdiğini vurguladı.

“Gazze'de yaşananları anlatmaya kelimeler yetmez”

Toplantıda konuşan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyon ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu, şunları söyledi: “Dürüst olmak gerekirse, Gazze'de olup biteni anlatacak kelimeler tükeniyor. bir felaket, bir kabus, yeryüzündeki cehennem, tüm bunlar ve daha kötüsü.” Dedi.

Wosornu, devam eden saldırılar nedeniyle Gazze'deki koşulların kötüleştiğini ve son iki hafta içinde 800 binden fazla Filistinlinin Gazze'de yerinden edildiğini söyledi. Yerinden edilmiş Filistinlilerin korunması gerektiğini vurgulayan Wosornu, “İnsanların bu bölgelerin yeni bölgelerine vardıklarında karşılaştıkları durum çok kötü. Mevcut altyapı son derece sınırlı, yeterli tuvalet, su tesisatı, drenaj sistemi ve barınak yok” dedi. dedi.

“Gazze'deki ölü, yaralı ve yıkımın sayısı kesinlikle hayal edilemez.” Wosornu, uluslararası insancıl hukuka uygun olarak insani yardımın Gazze'ye hızlı ve engelsiz geçişinin mümkün olan en kısa sürede kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir