Bilim insanları evrenin bilinen en eski yıldızlarını Samanyolu'nda buldu

Science Daily'nin haberine göre araştırmacılar, keşfedilen yıldızların 12-13 milyar yıl önce oluştuğuna ve evrendeki en eski yıldızlar arasında olabileceğine inanıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Profesör Anna Frebel liderliğindeki ekip, öğrencilerin de aralarında bulunduğu ekip, Büyük Patlama'dan sonra oluştuğuna inanılan eski yıldızları inceledi.

Ekip, düşük seviyelerde stronsiyum ve baryum içeren yıldızları inceledi; çünkü hidrojen ve helyum erken evrende çoğunlukla mevcuttu ve stronsiyum ve baryum gibi diğer elementler de düşük miktarlarda mevcuttu.

Bilim insanları, tespit edilen üç yıldızın Samanyolu diskinin geri kalanından ve halesinden farklı yörüngelerde döndüğünü, düşük seviyelerde stronsiyum ve baryum içerdiğini tespit etti ve bunların daha küçük cüce galaksilere ait olduklarına dair güçlü kanıtlar buldu.

Söz konusu cüce galaksilerin, büyümeye devam eden Samanyolu tarafından emildiğini tahmin eden araştırma ekibi, yıldızlara “Küçük Birleşik Yıldız Sistemi” anlamına gelen “SASS” adını verdi.

Araştırmacılar, evrende oluşan ilk galaksiler arasında yer aldığına inanılan “aşırı zayıf cüce galaksilerin” incelenmesinin, uzak ve sönük olmaları nedeniyle zor olduğuna dikkat çekti.

Dünya'dan yaklaşık 30 bin ışıkyılı uzaklıkta bulunan “SASS” yıldızları üzerinde yapılacak araştırmaların “ultra zayıf cüce galaksilerin” oluşumunun anlaşılmasına katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

Cüce galaksiler, evrenin erken oluşumu sırasında ortaya çıkan gök cisimleri olarak biliniyor, dolayısıyla yıldızları yaşlı, yoğunluğu düşük ve az metal içeriyor.

Araştırma “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS)” dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir