Belçika İsrail'e yaptırımları artırmayı düşünüyor

De Sutter, İsrail'in Refah'a olası kara saldırısına ilişkin sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama yaptı.

Belçikalı yetkili, “İsrail'in Refah bölgesinden Filistinlileri gönderme talebi ve ilan edilen işgalin katliama yol açacağı” uyarısında bulundu.

Belçika'nın İsrail'e yönelik yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığını söyleyen De Sutter, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile görüşeceğini duyurdu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas hareketinin Tel Aviv hükümetiyle tutuklu değişimi konusunda anlaşmaya varmak istemediğine dair işaretler bulunduğunu belirterek, “Çok yakında Gazze'nin güneyindeki Refah şehrini işgal edeceklerini” söyledi. Şerit”. Gazze”.

Başta Başbakan Binyamin Netanyahu olmak üzere İsrail'in önde gelen isimleri, uluslararası toplumun uyarılarına rağmen, Gazze Şeridi'nin güneyinde en az bir kez zorla yerinden edilen yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin bulunduğu Refah'a kara saldırısı düzenleyeceklerini yineledi. sığındı.


Dışişleri Bakanı Lahbib'den Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne destek

X'in yerine Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ise ülkesinin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ve çalışanlarına verdiği desteğin altını çizdi.

Lahbib, “Bağımsız uluslararası adalete her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi. dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları nedeniyle aralarında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da bulunduğu üst düzey yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarabileceği iddia edildi.

Uluslararası basında, ABD'nin İsrailli yetkililere yönelik tutuklama emrini önlemek için üst düzey ICC yetkilileriyle temas halinde olduğu ve bu iddialara dayanarak ICC'nin “kararları etkilemeyi bırakma” çağrısı yaptığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir