VİOP endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Nisan vadeli endeks vadeli kontratları açılış seansında önceki seansın normal kapanışından %0,4 daha yüksek 10.824,75 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü alım eğilimini takip eden endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışa göre %2,4 artışla 10.785,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükseliş eğilimini sürdürdü ve %0,3 artışla 10.814,75 puana yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine başlama ihtimalinin son çeyreğe ertelenmesine rağmen kurumsal kârlılığın küresel borsa tahminlerini aşması nedeniyle risk iştahının arttığını söyledi. Verilerin yatırımcıların odak gündemi haline geldiğini söyledi.

Bu hafta yurt içi enflasyon verilerinin takip edileceğini söyleyen analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Cuma akşamı piyasalar kapanışından sonra açıklanması beklenen Türkiye'nin derecelendirme raporunun da bu hafta devam edeceğini söyledi. yatırımcı odaklılık.

Ancak dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil ile yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) için görüşmelere başlandığını duyurdu.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksinin, Almanya'da enflasyonun, Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin ve ABD'de Dallas Fed imalat sanayi endeksinin yurt dışında takip edileceğini söyledi. Teknik olarak endeks kontratında 10.900 ve 11.000 puan direnç olacak, 10.800 puan takip edilecek. 10.700 ve 10.700 seviyelerinin destekleyici pozisyonda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir