Uyku takviyesi melatonin yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltabilir: araştırma

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD'de yapılan bir araştırma, insanların uyumasına yardımcı olan reçetesiz bir takviye olan melatoninin yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltabildiğini gösterdi.

REKLAM

Uykuya yardımcı olan melatonin içeren takviyeler, “makula dejenerasyonu” olarak da bilinen yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) riskinin azalmasıyla bağlantılı olabilir.

Retinanın merkezine yakın küçük bir alan olan makulayı etkileyen bir göz rahatsızlığı olan AMD, merkezi görüşü bulanıklaştırabilir.

Kesin bir tedavisi bulunmayan YBMD, çeşitli tedavilerle kontrol altına alınabilmekte ve ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir.

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) Cole Göz Enstitüsü'nden bir araştırmacı ekibi, bazıları hastalığın erken evrelerinde olan ve diğerleri yaşa bağlı görme sorunları olmayan 200.000'den fazla kişinin sağlık verilerini inceledi. .

Hakemli aylık tıp dergisi JAMA Opthalmology'de yayınlanan bir araştırma, melatonin takviyesi kullananları kullanmayanlarla karşılaştırdı.

Araştırmacılar, melatoninin, görme kaybı olmayan kişilerde yaşa bağlı görme bozukluğu riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca erken görme kaybı yaşayanlarda daha fazla kayıp riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre AMD, Avrupa'da görme bozukluğunun önde gelen nedenidir ve Avrupa Birliği'nde (AB) yaklaşık 67 milyon insanı etkilemektedir.

Yaşlanan nüfusla bağlantılı olarak 50 yaş üstü kişileri etkileyen AMD'nin 2050 yılına kadar %15 oranında artması bekleniyor.

YBMD, kan damarlarının anormal büyümesi veya bazı retina hücrelerinin kaybı nedeniyle makulanın doğru işleyişini düzenleyen fizyolojik mekanizmalar bozulduğunda ortaya çıkar.

Araştırmacılara göre, antiinflamatuar ve mitokondriyal koruyucu özelliklere sahip bir antioksidan olan ve mitokondri hücrelerin önemli bir parçası olan melatonin, YBMD'yi önleyebilir.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmalarının sonuçları da umut verici. Başka bir Çin araştırması, melatonin ile tedavi edilen hastaların daha az görme kaybı yaşadığını gösterdi.

Araştırmacılar, sigara içme veya sağlık hizmetlerine erişim gibi diğer faktörlerin de söz konusu göz rahatsızlığında rol oynayabileceğini ve bulguların doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir