Türk Dünyası Sineması Ege Üniversitesi ev sahipliğinde İzmir'de toplandı – KÜLTÜR SANAT

“Uluslararası Turan Film Festivali” Ege Üniversitesi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türk Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Turan Film Festivali'nin açılış töreni Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Sinema Genel Müdürlüğü Konferans Salonu.

Ege Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin'in moderatörlüğünde düzenlenen törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Prof. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Banu Yücel, Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit ve Azerbaycan Sığınmacılar ve Mülteciler Bakanı Danışmanı Sanatçı Sinan Akçıl, AB'nin üst düzey liderleri Nesimi Nerimanov, ulusal ve uluslararası sanatçılar, yönetmenler, senaristler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. .

Program saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve 'Uluslararası Turan Film Festivali Tanıtım Filmi'nin izlenmesiyle başladı.

Törenin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, şunları söyledi: “Sinema sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda derin duyguları ifade etmenin, toplumsal konulara dikkat çekmenin ve paylaşmanın bir yoludur. insanlığın ortak deneyimleri. Sinema, filmleri halka yakınlaştıran bir araç olmasının yanı sıra bir sanat eseri olarak da önem taşıyor. “Kreatif direktörlerin, yetenekli oyuncuların ve tutkulu yapımcıların emekleriyle hayat bulan bu eserler, izleyicilerde derin izlenimler bırakıyor ve onları düşündürüyor” dedi.

“Amacımız Türk kültürünü geniş kitlelere yaymak”

Festivalin amacı hakkında konuşan Prof. Dr. Ersan, şunları söyledi: “Markası Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından koruma altına alınan Turan Uluslararası Film Festivali'nin amaçları, Türk sanatçı, yönetmen ve film yapımcılarını bir araya getirmektir. devletler ve topluluklar, Türk sinemasını uluslararası alanda daha görünür kılmak ve Türk kültürünü sinema ve sinema dili aracılığıyla daha görünür kılmak için “Diyorum ki, ilk akla gelenlerin geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olmak, karşılıklı paylaşımları sağlamak” diyebiliyorum. kültürel miras ve ortak projelerin üretilmesinin teşvik edilmesi” dedi.

Profesör. Festivale birçok ülkeden katıldığımı belirtti. Dr. Ersan, şunları söyledi: “Bu uluslararası sanat festivali ilk olmasına rağmen; 77 ülkeden 1.057 başvuru yapıldı. Partide; Festivale Türkiye'den 158, Azerbaycan'dan 47, Kırgızistan'dan 31, Kazakistan'dan 21, Özbekistan'dan 15 ve Türkmenistan'dan 10 film katıldı. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'na üye ülkelerden seçilen filmlerin özel gösterimlerinin gerçekleştirileceği uluslararası film festivalinde; Ayrıca 3 söyleşi, 2 fotoğraf sergisi, 5 gösterim, 1 resim sergisi, 1 konser ve 1 dans gösterisi de yer alacak. Ege Üniversitesi olarak bu festivalle her zaman olduğu gibi sanat ve kültürün önemini bir kez daha vurguluyor, bu değerlere olan bağlılığımızı yansıtıyor ve sanatın birleştirici gücünü ön plana çıkarıyoruz. Son olarak başta değerli Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere bu festivalin organizasyonunda emeği geçen akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Konuşmasını şöyle tamamladı: “Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'na, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'ne, Devlet Arşivleri Başkanlığı'na ve organizasyonda emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. ekipler, katılımcılar ve tabii ki filmlerini bizimle paylaşan yönetmenler ve yapımcılar.”

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve festival yürütme kurulu üyesi Prof. Bilgehan Gültekin, şunları söyledi: “Turan Film Festivali'nin ilk etkinliğini kırmızı elma temasıyla gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Yarın festivalimizin ödül töreni heyecanını yaşayacağız. Hepinizi ödül törenimize davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından EÜ Türkiye Devlet Konservatuarı Ekin Dans Topluluğu'nun “Zeybek Gösterisi” ile devam eden etkinlikte, başarılı sanatçı Sinan Akçıl ve Yeşilçam'ın dört sanatçısından biri olan Yeşilçam'ın duayeni Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit'e plaket takdim edildi. Türk sinemasının yapraklı yoncaları, “Hayat” yazısıyla teslim edildi. Sanatçı Sinan Akçıl'ın seslendirdiği “Hep Yaşa Azerbaycan” şarkısı katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

“Yaşasın Türk sineması!”

Devlet sanatçısı Hülya Koçyiğit ise şunları söyledi: “Türk filmleri bizim hazinemizdir çünkü bizi anlatırlar. Sevinçlerimizi, korkularımızı, aşklarımızı, beklentilerimizi, iletişim şeklimizi anlatır. Bu nedenle Türk Sinemasını izlemeye devam edin. Bu filmler kültürümüzü sevmemize, sahiplenmemize ve yaşatmamıza yardımcı olmak için var. İyi ki sinemamız var, yaşasın Türk sineması!” dedi.

Tören, Azerbaycanlı yönetmen Zamin Memmedov'un “Ses” adlı kısa filminin gösterimiyle sona erdi.

Festival kapsamında, dünya Türk sinemasının en güncel ve gösterişli örnekleri, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kısa film seçkisiyle izleyiciyle buluştu. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Turan Uluslararası Film Festivali” adıyla patenti alınan ve “Kızıl Elma” temasıyla gerçekleşecek olan festivalin ödül töreni, Mayıs Cuma günü Üniversite Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Ege'nin. 3, saat 19.00'da.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir