TBMM Dilekçe Komisyonuna bir yılda 8 binin üzerinde başvuru yapıldı.

Vatandaşların Meclis'e dilek ve şikâyetlerini inceleyen TBMM Dilekçe Komisyonu'na, 28'inci yasama döneminin başladığı 15 Mayıs 2023 tarihinden bu yana 8 bin 142 başvuru yapıldı.

Dilekçe Komisyonu Başkanlığı, bir yıl içinde yaptığı toplantılarda önceki dönemden devredilenler de dahil olmak üzere 15 bin 807 dilekçeyi karara bağladı. Mevzuata uygun olmayan veya mükerrer başvuru niteliğindeki başvurular süreç dışı bırakılsa da bazı dilekçelerin değerlendirilmesi devam etmektedir.

Vatandaşların yüzde 87'si Dilekçe Komisyonu'na e-posta yoluyla, yüzde 6'sı posta yoluyla, geri kalanı ise elden, faksla ve milletvekilleri aracılığıyla başvurdu.

ilginç dilekçeler

Komisyona sunulan talepler arasında ilginç dilekçeler de yer alıyor.

Bir vatandaş mahalle muhtarlığı makamının kaldırılmasını isterken, bir diğeri kamu kurumlarında sigara içen ve içmeyenler arasında eşitliğin sağlanmasına yönelik yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Komisyon, haftalık çalışma süresinin 35 saate düşürülmesi ve seyahatte geçirilen sürenin çalışma süresine dahil edilmesi yönünde bir talep aldı.

Bir başka başvurucu ise sosyal medyada tahrik edici açıklamalar yaparak para kazandığını ve bu sayede hakaret davası açtığını iddia ederek önlem alınması yönünde komisyona talepte bulundu.

“Obeziteyle mücadele için ülke genelinde aralıklı oruç diyetinin uygulanması” için Komisyona başvuru

Komisyona ayrıca kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesi ve ekonomik ilişkilerin düzenlenmesi amacıyla nakit kullanımına son verilmesi ve POS'ta uygulanan komisyon ve vergi oranlarının düşürülmesi talebi de getirildi.

Bir vatandaş, torununun yabancı annesi tarafından yurt dışına kaçırıldığını, birçok ailenin de benzer durumda olduğunu belirterek, konunun derinlemesine araştırılması için TBMM'de bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

Bir vatandaş, yaşadığı apartmanın altında bulunan marketin soğutma fanının çıkardığı sesten şikayetçi olup, fanın apartman dışına çıkarılması talebini komisyona iletti.

Komisyona iletilen talepler arasında obezite ve hazır ve paketlenmiş gıdalarda katkı maddesi bulunmaması ile mücadele amacıyla aralıklı oruç diyetinin ülke genelinde uygulanması talebi de yer aldı.

Bazı milletvekillerinin kendisine sürekli gönderdiği kısa mesajlardan şikayetçi olan bir vatandaş da komisyona dilekçe gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir