Tayvan'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 13'e yükseldi

Depremin ardından kurulan Acil Durum Operasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, arama kurtarma ekipleri Hualien'in kuzeyindeki Taroko Milli Parkı'nda bir kişinin daha cesedini buldu. Ölen kişinin üzerinde bulunan kimlik kartından 21 yaşında Hu soyadını taşıyan bir kadın olduğu belirlendi.

Böylece mağdur sayısı 13'e yükselirken, kayıp olduğu açıklanan 6 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Depremin neden olduğu heyelan ve artçı sarsıntıların yolları ve geçitleri kapatması nedeniyle 442 kişi mahsur kaldı.

Bölgede çift yönlü otoyolların kapanması nedeniyle ulaşımın aksadığı Taroko Milli Parkı çevresinde mahsur kalanların çoğu otel ve barınaklarda bekliyor.


Depremde 1145 kişi yaralandı

Resmi verilere göre depremde şu ana kadar 1.145 kişi yaralandı.

Deprem ve artçı sarsıntılar 24 heyelana yol açarken, 35 yol, köprü ve tünel de hasar gördü. Hualien ve çevresindeki 125 binada hasar meydana geldi.

Depremi takip eden üç gün içinde 23'ü 5'in üzerinde olmak üzere 603 artçı sarsıntı kaydedildi.


Tayvan'da deprem

3 Nisan'da Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien şehrinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), depremin merkez üssünün Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien şehrinin 18 kilometre güneyinde olduğunu bildirdi.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), depremin büyüklüğünü 7,2 olarak açıkladı ve bunun Tayvan'ı son 25 yılda vuran en güçlü deprem olduğunu söyledi.

Tayvan'da 21 Eylül 1999'da Taipei'nin 150 kilometre güneyindeki Jiji'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2.400 kişi hayatını kaybetmiş, 100.000'den fazla kişi yaralanmış ve binlerce bina yıkılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir