ABD ve Çin'den ekonomik alanda yeni ortak adımlar

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Yellen, Güney Çin'in Guangdong eyaletinin merkezindeki Guangzhou'da Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifing ile görüştü.

İki gün süren temasların ardından iki ülkeden yetkililer, ABD ile Çin arasında “Ulusal ve Küresel Ekonomilerde Dengeli Büyüme için Diyalog” ve “Kara Paraya Karşı İşbirliği ve Diyalog” başlıklı iki yeni girişim oluşturacaklarını duyurdular.

ABD ve Çin ekonomileri ile küresel ekonominin dengeli büyümesi için neler yapılması gerektiğinin tartışılacağı ilk girişim, ABD Hazine Bakanlığı ile Çin Bakanlığı arasındaki Ekonomik Çalışma Grubu çerçevesinde gerçekleştirilecek. Maliye; Taraflar iç talep, yatırım politikaları, yaşlanan nüfus, bütçe sorunları ve diğer ilgili politika konularını görüşecek.

ABD Hazine Bakanlığı ile Çin Merkez Bankası arasında Mali Çalışma Grubu bünyesinde yürütülecek kara para karşıtı diyalog, her iki ülkenin finansal sistemlerinde kara para aklama girişimlerine karşı bilgi ve güncel uygulamaların düzenli olarak paylaşılmasını ve aradaki açığın kapatılmasını amaçlıyor. Yasadışı finansmana ilişkin iki ülkenin düzenleyici sistemleri arasında.

Toplantıda Yellen, Pekin yönetiminin “piyasa dışı” politika ve uygulamalarının kapsamı ve derinliği ile bunların Amerikalı işçiler ve şirketler üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini de dile getirerek, bazı sektörlerde üretim fazlasının arttığına dikkat çekti ve bu konuda endişe çağrısında bulundu. ele alınması gereken sorun. .


“Çin şirketleri Ukrayna savaşında Rusya’ya destek vermemeli”

Yellen ve Hı görüşmede ulusal güvenlik konularını da ele aldı. Yellen, Çinli şirketlerin Ukrayna'daki savaşta Rusya'ya destek vermemesi gerektiğini, buna savunma sanayii üssüne katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi ve bunu yapmaları halinde ciddi sonuçlarla karşılaşacakları uyarısında bulundu.

Amerika'nın ekonomik ulusal güvenlik tedbirlerinin açıkça tanımlanmış ulusal güvenlik kaygılarına dayandığını vurgulayan Yellen, tedbirlerin kapsamının dar olduğunu ve şeffaf bir şekilde uygulandığını söyledi.

Yellen, ABD'nin Çin ile ekonomik bağlarını koparmaya çalışmadığını vurguladı.


Guangcou'dan sonra görüşmeler Pekin'de yapılacak

Amerikalı bakan, Çinli mevkidaşı Hı ile Guangzhou'da ikili temaslarını tamamladıktan sonra Pekin'e doğru yola çıktı.

Yellen, Pekin'de Başbakan Li Qiang, Maliye Bakanı Lan Fo'an, Merkez Bankası Başkanı Pan Gongshan, Pekin Belediye Başkanı Yin Yong ve ABD ile ticaret müzakerelerini yürüten eski Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile görüşecek. Yellen en son Temmuz 2023'te görüşecek. 1966'da Çin'i ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir