Rusya: Mart ayında Ukrayna'ya 2 büyük saldırı ve 190 grup saldırısı gerçekleştirdik

Shoigu, Bakanlığın üst düzey yetkilileriyle yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Karşı saldırının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Ukrayna ordusunun bazı hat ve mevzileri tutmaya çalıştığını ancak hiçbir yönde amacına ulaşamadığını kaydeden Shoigu, Ukrayna birliklerini batıya doğru itmeye devam ettiğini belirtti.

Geçen ay Donetsk'teki Nevelskoye, Orlovka, Tonenkoye ve Krasnoye ile Zaporizhia bölgesindeki Mirnoye yerleşimlerini ele geçirdiklerini belirten Shoygu, şöyle konuştu: “Yıl başından bu yana Rusya'nın yeni bölgelerinin toplam 403 kilometrekarelik alanı kapatıldı. Federasyon bizim kontrolümüz altına girdi.” dedi.

Ukrayna ordusunun savaş potansiyelini azaltmaya devam ettiklerini belirten Shoigu, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ocak ayından bu yana 80 binden fazla askerini kaybettiğini söyledi.

Shoigu, bu dönemde 1.200'den fazlası tank ve diğer zırhlı savaş araçları olmak üzere 14 bin farklı silahın imha edildiğini söyledi.

Shoigu, temas hattında herhangi bir sonuç alamamasına rağmen Kiev'in hâlâ Batılı sponsorlarını Rus ordusuna direnme yeteneği konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.

“Bunu yapmak için terör eylemlerine başvurarak, sivilleri bombalayarak çatışmaları ülkemiz topraklarına taşımaya çalışıyorlar. Silahlı kuvvetlerimiz Ukraynalı militanların işlediği bu tür suçlara asimetrik tepki veriyor. Mart ayında 190 toplu saldırı ve 2 büyük saldırı gerçekleştirdik. Ukrayna'ya yüksek hassasiyetli silahlarla ve İHA'larla saldırılar düzenlendi, askeri ve enerji altyapısı zarar gördü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir