Rusya: BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes çağrısı yapan kararının uygulanması zorunludur

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da düzenlenen haftalık basın toplantısında güncel olayları değerlendirdi.

Zakharova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 25 Mart'ta Gazze'de derhal ateşkes çağrısı yapan kararın alınması ve İsrail'in bu karara uymaması hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi:


“Birleşmiş Milletler Şartı'nın 25. maddesine göre, Birleşmiş Milletlere üye devletler, Güvenlik Konseyi kararlarına saygı göstermeyi ve uygulamayı taahhüt ederler. Güvenlik Konseyi kararları, Birleşmiş Milletlerin tüm ülkeleri tarafından uygulanacaktır. Buna göre, BM Güvenlik Konseyi'nin değerlendirme yetkisi var -Gerektiğinde kararlara uyun, bu 25 Mart'ta gerçekleşti. Onaylanan ve Gazze'de derhal ateşkes çağrısı yapan 2728 sayılı karar için geçerlidir. Rusya söz konusu kararın derhal uygulanmasını desteklemektedir.”

ABD'nin bu kararın bazı hükümlerine itiraz ettiğini kaydeden Zaharova, bu tutumun “yıkıcı” olduğunu vurguladı.


“Fransa'nın Ukrayna'ya asker gönderme ihtimaline hazırız”

Fransa'nın Ukrayna'ya asker gönderme yönündeki açıklamaları sorulduğunda Zakharova, “Bu agresif açıklamaları dikkate aldık. Durumda her türlü gelişmeye hazırız.” dedi.

Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların uygulanmasını değerlendiren Zaharova, “Yaptırımlar bölgeyi daha güvenli hale getirmiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir