Avusturya Şansölyesi, Türkiye'nin “Ukrayna adına” arabuluculuk rolünü vurguladı

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Alman Die Zeit gazetesine verdiği röportajda yaklaşan seçimler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin içeriği gibi önemli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'daki savaşın sona ermesi için barış görüşmelerinin bir şekilde başlatılması gerektiğini vurgulayan Nehammer, Kiev yönetiminin tutumunun Ukrayna'nın Kırım dahil kaybettiği toprakları geri alması şartıyla bir barış planı sunmak olduğunu ancak barış görüşmelerinin kendi içinde farklı dinamikleri olduğunu söyledi. yani önemli olan görüşmelerin başlamak üzere olduğunu söylemesi.


“Türkiye arabulucu rolünde hâlâ önemli çünkü her iki taraf da Türkiye'yi tanıyor.”

Nehammer, Ukrayna'da arabulucu olarak en çok hangi ülkeye umut bağladığınız sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye'nin hâlâ önemli olduğunu düşünüyorum çünkü her iki taraf da Türkiye'yi tanıyor.” dedi. Almanya ve Fransa'nın yanı sıra Çin ve Hindistan'ın da belirleyici olduğunu vurgulayan Nehammer, Avusturya'nın rol oynaması halinde ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Ukrayna'da savaşın başlamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen ilk Avrupalı ​​siyasetçi olan Nehammer, bu toplantıda tartışılan konulara da değindi.

Nehammer, Putin'in Ukrayna'da sivillerin öldürülmesi ve Bucha kentindeki katliamlardan hiç bahsetmediğini, ancak yaptırımlar konuşulunca konuşmanın daha canlı hale geldiğini ve Putin'le görüşmesinin ardından gelen tepkileri anlayamadığını söyledi.

Nehammer, Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) aşırı sağcı lideri Herbert Kickl ile Avusturya'da yapılan genel seçimlerin ardından Eylül ayında yapılmasına karar verdikleri koalisyon konusunda iyimser olmadığını ancak kapıları kapatmadıklarını sözlerine ekledi. en sağdaki partiye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir