Ramazan tatili yarın başlıyor – Son haberler

Türkiye genelindeki camilerde bayram namazı kılınacak, ardından bayram kutlamaları yapılacak.

Bayram namazı Ankara'da 06.49, İstanbul'da 07.04, İzmir'de 07.13, Çanakkale'de 07.15 ve Iğdır'da 06.04'te kılınacak.


İllere göre bayram namazı vakitleri


Şevval Hilal'i Asya kıtasından görülmeye başlayacak.

Bu akşam Asya kıtasından Şevval hilali görülmeye başlayacak, yarın da İslam dünyası Ramazan Bayramı'nı kutlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Aydın, Ramazan ayında kılınan namazlarla Müslümanların manevi bir yolculuğa çıktıklarını ve ardından bayram hediyesi aldıklarını söyledi.

Ramazan Bayramının Müslümanlar için çok önemli bir dönem olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu: “Hadislerde de belirtildiği gibi hem Ramazan hem de Kurban Bayramı Müslümanlar için bayram olarak kutlanır. Bu nedenle ıslahat ve samimiyetle dua ediyoruz. Ramazan ayında fitrelerimiz verilmediyse, bir an önce verelim. Bayramlar Müslümanların bir araya geldiği çok önemli günlerdir” dedi.


“Bayram günleri, barışan insanları barıştırmak için bir vesile olarak kullanılmalıdır.”

Hz. Peygamber'in çocuk, kadın, yaşlı herkesi bayram namazına davet ettiğini belirten Aydın, saadet asrından bu yana bayram günlerinde ikramlar ve kutlamalar yapıldığını söyledi.

Bayramda ihtiyaç sahiplerine fitre, fidye ve zekat yardımında bulunulmasını öneren Aydın, şöyle konuştu: “Bayram günleri, hoşnutsuzların barışmasına vesile olmalı. Küçüklerin, büyüklerin yanına gitmesi çok önemli. Yaşadıkları yer çok uzakta olduğu için gidemiyorlar, arayıp, tebrik mesajları gönderemiyorlar, gönüllerini kazanamıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir