MHP'den Kütahya için YSK'ya olağanüstü itiraz

31 Mart 2024 yerel yönetim seçimlerinde MHP'nin Kütahya belediye başkan adayı Alim Işık, YSK önünde açıklama yaptı.

Seçim sonuçlarına daha önce il ve ilçe seçim kurullarında itiraz ettiklerini belirten Işık, itirazlar nedeniyle geçersiz oyların yeniden sayıldığını hatırlattı.

Işık, yapılan sayımlarda yırtık oy pusulası, mühürsüz oy pusulası, içinde geçersiz oy pusulası bulunmayan oy pusulası, geçerli ve geçersiz oy pusulalarının karıştırıldığı sandık örneklerinin bulunduğunu kaydetti.


“Dosyamızda seçimin iptali ve yeniden seçilmesini gerektirecek deliller var.”

Toplam 549 sandıktan 275'inde usulsüzlük tespit edildiğini belirten Işık, şöyle konuştu: “Bu nedenle her sandıkta meydana gelen usulsüzlük türlerini gruplandırıp delillerimizle birlikte Seçim Dilekçemizin ekinde sunduk. Ayrıca, seçim sonucunu etkileyen olay ve koşullar nedeniyle seçimin iptali ve yeniden seçilmesini gerektirecek deliller de dosyamızda yer almıştır.” dedi.

Seçimlerin dürüstlüğüne ilişkin elinde çok ciddi deliller olduğunu iddia eden Işık, kısıtlanan, ölen, tutuklanan ve hüküm giymiş kişilerin oy kullanacağının tespit edildiğini savundu. Işık şunları söyledi:

“Buna göre 298 sayılı Kanun'un 112'nci maddesinin 5'inci fıkrası çerçevesinde delil teşkil eden durumlar değerlendirilmiş ve değerlendirmelerin ardından 31 Mart 2024 Pazar günü Kütahya'da yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde meydana gelen olay ve durumlar, İki parti arasındaki oy farkını kapatan oy sayısı ve tamamen hukuka aykırılık nedeniyle Kütahya belediye başkanlığı seçimleri 67, 79, 25 ve benzeri seçimlere göre yapıldı. 29 2972 ​​Sayılı Anayasa'nın ve 298 Sayılı Kanun'un 14, 110 ve 112'nci maddeleri. “YSK üyelerinden 1. ve 130. Kanun kapsamında seçimlerin iptali ve yenilenmesi konusunda karar vermelerini saygılarımızla rica ettik. nesne.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir