Mescid-i Aksa'da bayram namazı – Son Haberler

Noel Arifesi namazının ardından Mescid-i Aksa'ya gelen Filistinlilerin sayısı sabah namazında on binlere ulaştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün ücra mahalleleri ve İsrail'e bağlı Filistin şehirlerinden Mescid-i Aksa'ya ulaşmak isteyen Filistinliler, Harem-i Şerif'in bulunduğu Eski Şehir bölgesine giden yollarda araçlarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Bayram namazı öncesinde Mescid-i Aksa kapılarında İsrail polisi Filistinlilerin kimliklerini kontrol etti ve bazılarının içeri girmesine izin vermedi.

Harem Şerif'in Silsile Kapısı'nda İsrail polisi ile Filistinli gençler arasında çatışma çıktı.

Burada İsrail polisi Filistinlilere müdahale etti ve çok sayıda Filistinli genci dövdü.

İsrail polisi çok sayıda Filistinlinin Mescid-i Aksa'nın Kral Faysal Kapısı'na girmesine izin vermedi.

[Fotoğraf: Reuters]

40 bin kişi bayram namazını kılabildi

Mescid-i Aksa'da Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tekbir tekbiriyle bayram namazına kadar bekleyen on binlerce Müslüman, namazın ardından okunan bayram hutbesini dinledi.

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Yusuf Ebu Süneyne'nin okuduğu bayram hutbesinde, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yürüttüğü soykırım savaşına dikkat çekildi.

Şeyh Ebu Suneyne, İslam dünyasının Gazze Şeridi'ni ve Filistin halkını yalnız bıraktığını vurgulayarak, bunun büyük bir utanç olduğunu söyledi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara değinen Şeyh Ebu Suneyne, Filistin halkının mücadelesine devam edeceğini ve işgalin sona ereceğini kaydetti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada Harem-i Şerif'te yalnızca 40 bin Müslümanın bayram namazı kılabildiğini söyledi.

İsrail polisinin baskısıyla bu sayının eşi benzeri görülmemiş bir şekilde düştüğüne dikkat çeken Dibs, İsrail polisinin Harem-i Şerif'in kapılarında kadın, çocuk ve yaşlıları dövdüğünü kaydetti.

Fotoğraf: Reuters[Fotoğraf: Reuters]

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin egemenliği ihlal edildi

Ürdün, İsrail ile 1994 yılında imzalanan Wadi Araba Anlaşması uyarınca Kudüs'te din işlerinden sorumlu ülke olarak kabul ediliyor.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında 2013 yılında imzalanan anlaşmaya göre Kudüs ve kutsal mekanların savunma ve korunma hakları Ürdün'e devredildi.

Anlaşmaya göre Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Kutsal İşler Bakanlığı'na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin izniyle Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, İsrail'in Vakıflar İdaresi'nin egemenliğini ihlal eden tek taraflı kararı çerçevesinde 2003 yılından bu yana polis eşliğinde Mescid-i Aksa'ya giriyor. .

İsrail yetkililerinin bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, bu tür girişleri Müslümanların egemenlik haklarının ihlali olarak, baskın olarak tanımlıyor.

Tel Aviv yönetimi, “sadece Müslümanların ibadet edebildiği ve diğer din mensuplarının ziyaret edebildiği” Mescid-i Aksa'daki tarihi statükonun korunduğunu iddia ediyor.

Ancak İsrail polisinin koruması altında Harem-i Şerif'e yapılan baskınlarda dua eden ve dini törenler yapan fanatik Yahudiler sıklıkla kameralara yansıyor.

​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir