Mart ayında otomotiv sektöründen 3,2 milyar dolarlık ihracat

Uludağ Otomotiv Sanayii İhracatçıları Birliği'nin (OİB) açıklamasına göre, Türk otomotiv sektörünün mart ayı ihracatı 2023 yılının aynı ayına göre yüzde 1,8 azalarak 3 milyar 225 milyon dolara ulaştı.

Ülkenin toplam ihracatında ilk sırada yer alan yurtdışı satış sektörünün payı ise yüzde 14,3 oldu.

Otomotiv sektörünün ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 9 milyar 132 milyon dolara ulaştı.

Otomotiv sanayi yan ürün gruplarında yer alan yan sanayi ihracatı 1 milyar 297 milyon dolar, binek otomobil ihracatı 881 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ihracatı ise 647 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı 264 milyon dolar, tır ihracatı ise 103 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tedarik sektöründe ise en fazla ihracatın Almanya'ya, binek otomobilin Fransa'ya, yük taşıtlarının İngiltere'ye, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunun ise Fransa'ya olduğu görüldü.


En büyük pazar Almanya'ya 409 milyon dolar ihracat

Almanya, mart ayında 409 milyon dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan ülke konumunu koruyor.

Fransa 365 milyon dolarla ikinci büyük pazar olurken, üçüncü büyük pazar ise 330 milyon dolarla İtalya oldu.

Ülkeler grubunda yüzde 70'lik payla ilk sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, geçen yılın mart ayına göre yüzde 8 azalarak 2 milyar 127 milyon dolara ulaştı.

Ülke grupları arasında diğer Avrupa ülkeleri yüzde 13'lük payla ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna ihracat yüzde 8 oranında arttı. Ortadoğu ülkelerine ihracatta yüzde 44, Afrika ülkelerine ise yüzde 31 artış yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir