Evde bakım yardımı yarın hesaplara yatırılacak

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlığın sunduğu aile odaklı bakım hizmetlerinin en önemli modellerinden biri olan evde bakımın, engelli bireylerin ağırlıklı olarak aileleriyle desteklenmesi düşüncesiyle 2006 yılında hayata geçirildiğini hatırlattı.

Göktaş, şunları söyledi: “Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüğünü korumak adına evde bakımlarına öncelik veriyoruz. “Evde Bakım Yardımı ile engelli bireylerin yaşadığı ortamdan ayrılmadan ailesi veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile biriminin korunmasına ve güçlendirilmesine destek oluyoruz.” dedi.

Evde bakımla bakıma muhtaç yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklendiğini ve aile bütünlüğünün korunduğunu belirten Göktaş, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak engellilerin tam anlamıyla bakıma muhtaç yakınlarının bakımını üstlenebilmeleri için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyoruz. eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdam gibi temel haklarına erişebilmelerini sağlayarak, “Geliştirdiğimiz bütüncül ve eşitlikçi sosyal hizmet modelleriyle toplumun her bireyine ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Evde bakım kapsamında faydalanıcı başına aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıldığını belirten Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Ramazan bayramı vesilesiyle evde bakıma muhtaç vatandaşlarımız ve ailelerinin evde bakım ödemelerini peşin olarak yarın hesaplara yatıracağız. Evde bakımdan yararlanan 561 bin vatandaşımıza bu ay toplam 4,2 milyar TL evde bakım ödemesi yapacağız. Türkiye Yüzyıl Vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanında hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir