Macaristan'da şehir tiyatroları “Savaş ve Barış” gösterisiyle – KÜLTÜR VE SANAT

Büyükşehir İstanbul tiyatroları, 11. Uluslararası Madách Tiyatro Buluşması (MİTEM) kapsamında “Savaş ve Barış” adlı gösterilerini Budapeşte seyircisiyle buluşturuyor.

Leo Tolstoytarafından yazılmıştır, Eva Mahkoviçdan uyarlandı, Aslı ÖnalTercüme eden, Aleksandar Popovskiyöneten “Savaş ve Barış”, 18 Nisan 2024 Perşembe günü saat 18.00'de Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

5-27 Nisan tarihleri ​​arasında düzenlenecek 11. Uluslararası Madách Tiyatro Buluşması'na 30 ülkeden tiyatrolar katılıyor. Festivalin ana organizatörü ve kurucusu Attila Vidnyánszky, festivalin en önemli amacının siyasetin yıktığı köprüleri yeniden inşa etmek olduğunu söylüyor.

SAVAŞ VE BARIŞ

1805-1820 yılları arasında geçen, tarihsel bir anlatım özelliği de taşıyan “Savaş ve Barış”, Napolyon'un 1812'de Rusya'yı işgal etmesinden kısa bir süre önce hayatları tamamen değişen Rus aristokrasisini konu alıyor. oda yaşamı, savaş ve bunun geri dönülemez yıkımı devam ediyor. Savaş ve Barış birçok bakımdan tarihi bir anlatı niteliği taşısa da aynı zamanda hayata, inançlara, insan yaşamının amacına dair felsefi düşünceleri içeren, siyasi ve sosyolojik çıkarımlar içeren destansı bir eserdir. Arka planda savaş ve muharebelerin, Napolyon ve Kutuzov gibi tarihi şahsiyetlerin yer aldığı operada, aşk hikayeleri, kişisel zayıflıklar, aile içi çatışmalar ve kayıplar, toplumdan operadaki her karaktere kadar uzanan bir panorama oluşturuyor. Oyunda Ayşegül İşsever, Berfin Berber, Can Başak, Defne Gürmen Yüksel, Deran Özgen, Dilara Demirdüzen, Doğan Altınel, Ersin Bağcıoğlu, İlker Sami Kılıç, İpek Uğuz, Levent Üzümcü, Melisa Demirhan, Mesut Çırak, Murat Bavli, Mutlu Güney, Nevzat Sinan Taştan , Ogeday Erkut, Osman Kaba, Salih Şimşek, Sefa Turan, Taha Karakaş, Yağmur Topçu Katılmaktadır.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir