Kolombiya'dan İsrail halkına Gazze çağrısı

İsrail'in Gazze'de Filistinli sivillerin yaşadığı binaya düzenlediği saldırının görüntülerini sosyal platformda paylaşan Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro

Başkan Petro şunları söyledi: “Bugün İsrail halkı, dünya barışını ve yaşam hakkını savunmak için ön saflarda yer almalıdır. Sizden ricam, çocuklara yönelik soykırıma son vermek için ne gerekiyorsa yapın.” dedi.

Kolombiya, Gazze'deki Filistin halkına yönelik saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs'ta İsrail ile diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini duyurdu.

3.500 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölme tehlikesiyle karşı karşıya

Gazze'de 3.500 çocuk, yasaklı gıda takviyeleri ve aşıların bulunmaması ve yetersiz beslenme nedeniyle ölme riskiyle karşı karşıya.

Gazze hükümetinin basın bürosundan yapılan açıklamada, ABD ve İsrail'in Gazze'de 2,4 milyon sivili aç bırakmaya kararlı olduğu vurgulanarak, hastalara ve çocuklara uygulanan açlık politikası ile gıda ve ilacın ülkeye girişinin yasaklandığı belirtildi. tehlikeli ve insanlık dışı bir yoldu.

Açıklamada, bunun Gazze'deki sivillere karşı soykırım niteliğinde bir savaş teşkil ettiği ve bu suçların durdurulması için acil uluslararası müdahalenin gerekli olduğu vurgulanıyor.

Refah sınır kapısı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı

İsrail ordusu 7 Mayıs'ta Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınırının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Refah sınır kapısı, İsrail'in bölgeyi işgalinin başladığı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı.

Gazze Şeridi'nin İsrail dışında dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınırının kapatılması, gıda sıkıntısı çeken Gazze'ye insani yardım akışını önemli ölçüde etkiliyor.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 256 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin veriler sunuldu.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 3 katliam gerçekleştirdiği ve bu saldırılarda 25 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 80 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 372'ye, yaralı sayısının ise 85 bin 452'ye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir