Kıyamet buzulu daha hızlı eriyor

Antarktika Yarımadası'nın doğusunda yer alan Thwaites Buzulu, erimesi halinde oluşturabileceği tehdit nedeniyle “kıyamet buzulu” olarak adlandırılıyor.

192 bin kilometrekare yüzölçümüyle Antarktika'nın en büyük buzullarından biri olan ve küresel deniz seviyesi yükselişinin %4'ünden sorumlu olduğuna inanılan Thwaites, etkilerin hızlanması nedeniyle her yıl yaklaşık 50 milyar ton buz kaybediyor. iklim değişikliğinden.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Finlandiya'dan bilim adamlarının yürüttüğü bir buzul çalışmasının sonuçları, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlandı.

El Niño'nun meydana geldiği Mart ve Haziran 2023 tarihleri ​​arasında alınan radar verilerinin de kullanıldığı çalışmada bilim insanları, gelgitlerle birlikte deniz suyunun buzulun içine ve dışına aktığını ve okyanustan gelen sıcak suyun bir kısmının daha derinlere doğru hareket ettiğini buldu. buz. oluşur ve doğal kanallardan geçerek aralıklarda toplanır.

Araştırmacılar, bahar gelgiti sırasında ılık deniz suyunun içeriye 6 kilometre kadar içerilere ulaştığını buldu ve buzulun altında ilerleyen daha sıcak deniz suyunun, buz tabakasının kütlesindeki değişiklikleri açıklamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Çalışmada, basınçlı deniz suyunun yoğun erimeye neden olarak buzulun geleceğini daha da tehlikeye atabileceği, bunun da buzulun tabanını her yıl 20 metre kadar eritebileceği vurgulandı.

Araştırma, Thwaites Buzulu'nun 1979'dan 2017'ye kadar 634 gros ton kütle kaybı yaşadığını ve 1992'den 2011'e kadar merkez hattındaki kara hattından yılda 1 kilometre geri çekildiğini ve bunun Antarktika'daki en hızlı geri çekilmelerden biri olduğunu kaydetti.

“Yılda 60 milyon olimpik yüzme havuzuna eşdeğer buz kaybı”

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Gün. Burcu Özsoy, buzulun ABD'nin Florida eyaleti büyüklüğünde, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'nın toplamından daha büyük olduğunu söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve 8. Antarktika Ulusal Bilimsel Seferi koordinatörü olan Özsoy, Thwaites Buzulu'nda devam eden erimenin önemli bir artışa neden olabileceğini söyledi. “Tahminler, buzulun tamamen erimesinin, küresel deniz seviyesinde 3,5 metreye kadar bir artışa yol açabileceğini, ayrıca yakındaki buzulların tetiklenme tehlikesinin de bulunduğunu gösteriyor. Buzul kırıldığında, deniz seviyelerinin yükseldiğini” ifade etti. Thwaites, Batı Antarktika buz tabakasını destekleyen bir “kilit taşı” görevi görüyor ve onun parçalanmasına neden olabilir” dedi.

Thwaites Buzulu'nun erimesinin nedenlerini iklim değişikliği, sıcak su akışı ve buzul tabanının erimesi olarak sıralayan Özsoy, şöyle devam etti:

“Küresel ısınma atmosferin ve okyanusların ısınmasına neden olur. Isınan okyanus suyu buzulları aşındırır ve erimeyi hızlandırır. Okyanus akıntıları buzulların altına daha sıcak suyun girmesine neden olur ve buzulların erimesini hızlandırır ve buzulların zayıflamasına neden olur. Buzulların altındaki zemin de ısınarak buzulların erimesine neden oluyor, bu da onları dengesiz hale getiriyor ve daha kolay kırılıyor.

Son yıllarda Thwaites Buzulu'nun erime hızı endişe verici derecede arttı. 2020 yılında yapılan bir araştırma, Thwaites Buzulu'nun 2000'li yılların başından bu yana yılda ortalama 6 metre eridiğini gösterdi. 2022 yılında yapılan bir diğer araştırma ise buzulun 2010 yılından bu yana yılda ortalama 8 metre eridiğini gösterdi. Her yıl kaybedilen kayıp yaklaşık 60 milyon olimpik yüzme havuzuna eşdeğerdir.”

Buzulların erimeye devam etmesi nedeniyle yakın gelecekte deniz seviyelerinin önemli ölçüde yükselebileceği uyarısında bulunan Özsoy, bunun deniz yaşamında değişikliklere, kıyı bölgelerindeki birçok bitki ve hayvan türünün yok olmasına ve biyolojik çeşitliliğin kaybolmasına yol açabileceğini söyledi.

Thwaites Buzulu'nun erime hızına bağlı olarak deniz seviyesinde beklenen yükselişin farklı tahminler arasında değiştiğini kaydeden Özsoy, şöyle konuştu: “Mevcut erime hızı devam ederse 2100 yılına kadar deniz seviyesinde 65 santimetrelik bir artış bekleniyor. Bu da ciddi sonuçlara yol açacak ancak bu tahminler kesin değil ve “İklim değişikliğinin hızı ve şiddeti, buzulların tepkisi ve insanın uyum çabaları gibi deniz seviyesinin boyutunu etkileyecek birçok faktöre bağlı.” yükselmek. ” değerlendirmesini yaptı.

Risk altındaki ülkeler

Yükselen deniz seviyelerinin kıyı ve ada ülkelerinde su baskınlarına ve altyapı hasarlarına, su kaynakları sorunlarına, tarımsal üretimin azalmasına ve ekonomik kayıplara neden olacağını belirten Özsoy, en fazla risk altında olan ülkeleri şöyle sıraladı:


“Deniz seviyesinin yükselmesi tüm kıyı ve ada ülkelerini tehdit etse de Maldivler, Tuvalu, Marshall Adaları, Kiribati, Solomon Adaları gibi deniz seviyesine yakın ve alçak adalarda bulunan ülkeler bu tehditten diğerlerine göre daha fazla risk altındadır. Su baskını tehlikesi en yüksek seviyede.” Climate Central'a göre 2021 yılında Bangladeş, Hollanda, Vietnam, Endonezya ve Japonya gibi kıyı şeridinin yoğun olduğu ülkelerde yükselen deniz seviyeleri milyonlarca insanı etkileyecek ve ciddi maddi hasara neden olacak. “Bu araştırmaya göre 10 ülke, En çok risk altında olan ülkeler Hollanda, Bangladeş, Vietnam, Japonya, Endonezya, İngiltere, Filipinler, Mısır, Danimarka ve ABD'dir.”

Özsoy, ülkelerin ne kadar süreyle sular altında kalma riskiyle karşı karşıya olduğunun tam olarak bilinmese de bu riski azaltmak için acil önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, küresel ısınmanın sınırlandırılması ve deniz seviyesindeki yükselişin yavaşlatılması halinde, şunları kaydetti: bu riskler önemli ölçüde azaltılabilir.

Bilim adamlarının deniz seviyesi yükselmesine karşı uyum politikaları önerdiğini belirten Özsoy, bu önerilerin arasında deniz duvarları yapılması, kıyıların yükseltilmesi, su kaynaklarının korunması, iklime dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi, tarımsal üretimdeki artışlar ve göç planlarının geliştirilmesi gibi önlemlerin yer aldığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir