Kira geliri vergisi beyannamesi vermek için son gün

Geçen yıl konut kirasından elde ettiği gelir yıllık 21 bin lirayı aşan, işyeri kirasından elde ettiği gelir ise 150 bin lirayı aşanların beyanname vermesi gerekiyor.

Gayrimenkul sahiplerine ilişkin kira beyannamelerinin süresi bugün doluyor…

Beyan yükümlülüğü son yıl içerisinde ev ve iş yeri kiralarından gelir elde edenler için geçerlidir.

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın “gib.gov.tr” internet sitesi üzerinden “Hazır Beyanname Sistemi” ile gerekli işlemlerini yapma imkanına sahip.

Evini veya işyerini kiraya veren mükelleflerin vergi beyanname verme süresi sona erdi. Açıklamaların bugün yapılması bekleniyor.


Beyannamenin elektronik formatta sunulması imkanı

Gerçek kişilerin geçen yıl elde ettikleri işletme, tarım, serbest meslek ve maaş gelirleri ile yurt dışından elde ettikleri faiz ve temettü gelirleri için de yıllık vergi beyannamesi verilmesi gerekmektedir.

Mükellefler kendilerine kurulan hazır beyanname sistemi sayesinde yıllık vergi beyannamelerini vergi dairesine gitmeden verebiliyorlar. Mükellefler sisteme “gib.gov.tr” adresinden 7 gün 24 saat ulaşabiliyor.

Ayrıca yıllık beyannameleriniz üzerinden kazanılan gelir vergisini iki eşit taksitte ödeyebilirsiniz.

Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi'nden veya mobil uygulamadan, bağlı bankalardan alınan banka/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkelerde faaliyet gösteren banka kartlarıyla ve yetkili bankalar aracılığıyla vergi tahsilatı için ödenebilmektedir. , vergi dairesi kasiyerleri ve PTT gişeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir