BM, İsrail'in Gazze'deki evlerin yaklaşık yüzde 62'sine zarar verdiğini veya yıktığını açıkladı

İsrail güçlerinin 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'ye onbinlerce ton bomba atarak 33.000'den fazla Filistinliyi öldürdüğü ve 75.000'den fazla yaraladığı saldırılarda, aralarında hastaneler, okullar, camiler, kiliseler ve tarihi eserlerin de bulunduğu çok sayıda sivil yerleşim yeri – kültürel yapılar tahrip edildi.

İsrail ordusu, Gazze'de ayrım gözetmeksizin saldırılarla evleri, sivil yerleşim yerlerini ve altyapıyı hedef almaya devam ediyor.

UNRWA'nın X sosyal medya hesabında yayınlanan paylaşımda, “(İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları) Devam eden savaş, Gazze'deki evlerin yaklaşık %62'sine zarar verdi veya yok etti.” ifadelerine yer verildi.

Gönderide, İsrail'in, saldırılardan kaçan yerinden edilmiş ailelerin sığındığı Birleşmiş Milletler binaları da dahil olmak üzere kritik altyapıları da hedef aldığı belirtildi: “Nüfusun %75'inden fazlası, çoğu birden çok kez yerinden edildi. Bütün bunlar ne zaman bitecek?” ifadeler kullanıldı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500'ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 37 Filistinli öldürüldü, 75 bin 668 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir