Kahramanmaraş'ta 150 kişinin hayatını kaybettiği Palmiye mevkiiyle ilgili iddianame hazırlandı.

Kahramanmaraş Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi Onikişubat Merkez Mahallesi İsmet Karaokur Bulvarı'nda yıkılan yerle ilgili şüpheliler AB, HME ve Ö.T. Hakkında “Taksirle bilerek birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan hazırlanan suçlama, 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Çökme yerinde 150 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin de yaralandığı hatırlatılan iddianamede, bilirkişilerin olay yerini tespit etmek, keşif yapmak, ölülerle ilgili inceleme yapmak ve delil toplamakla görevlendirildiği belirtildi. ve yaralandı.

Depremin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorumluları tespit etmek ve delil toplamak amacıyla gerekli atamaları yaptığı, binanın kolon ve kirişlerinden karot numuneleri ve demir numuneleri alınarak muhafaza edildiği belirtilen iddianamede, A, B ve C bloklara ilişkin dosya üzerinde yapılan incelemeler, deneysel çalışmalar, araştırmalar ve üç boyutlu incelemeler sonucunda 1998 yılında yapılacak yapılara ilişkin yönetmeliğe tabi olduğu belirtildi. Afet Bölgeleri ve ilk ruhsat tarihi 27 Haziran 2000'dir.

İddianamede, raporda suçlu sanılan şüpheliler arasında AB ve HME'nin, ikinci olarak da Ö.T.'nin bulunduğu kaydedildi. Şüpheli AB ile HME ve Ö.T hakkında yakalama kararı çıkarıldığını hatırlatalım. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldılar.

Birçok kusur not edildi

İddianamede, asıl sorumluluğun inşaattan sorumlu müteahhit, statik tasarımcı ve teknik müdüre, ikincil olarak da jeolog mühendise ait olduğu vurgulandı.

Şikayetçi ve tanıkların ifadeleri doğrultusunda saha yüklenicisi HME ve AB ile jeoloji mühendisi Ö.T. İddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Kahramanmaraş İli'nin deprem bölgesinde yer aldığını ve deprem anında düzgün inşa edilmeyen yapıların yıkılabileceğini objektif olarak tahmin edip yerine getirebilmelerine rağmen yükümlülüklerini yerine getirmediler ve saha tasarımı aşamasında , projenin statik içeriğinin yetersiz olması, temelin donatı alanının yetersiz olması vb. Güvenlik gerilmelerinin yetersizliği, statik hesap raporunun yetersizliği, kolon boyutlarının yetersizliği, kolon donatı alanının yetersizliği, kiriş donatı alanının yetersizliği. , donatı detaylarının yetersizliği, zemin etütlerinin yetersizliği, gerekli olmasına rağmen oturum analizlerinin yapılmaması ve inşaat aşamasında malzeme kalitesinin yetersizliği gibi sebeplerden dolayı “Ölüme sebebiyet verme suçunu işlediklerine dair deliller bulunduğu ve haklarında delil bulunduğu anlaşılmaktadır.” bilerek taksirle yaralanmaya yol açtığı ve şüphelilerin kamu adına ayrı ayrı cezalandırıldığı belirtildi.

İddianamede AD, LD ve C.Ş. de yer alıyor. Hakkında taksirle ölüm ve yaralamaya sebebiyet verme suçundan takipsizlik kararı verildiği, kamu görevlilerinin soruşturma iznine tabi olması nedeniyle hakkında ise uzaklaştırma kararı verildiği belirtildi.

MB, ATB, NCC, KCA, KD, AZD, ZD, D, D, BU ve MKU'nun kesin sakatlık raporlarının alınması için görüşme ve talimat yazıldığı ve dosyaya gönderileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir