Filistin: Refah'ta yerinden edilmiş insanların hedef alınması tüm sınırları aşan bir katliamdır

Filistin Enformasyon Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Abu Rudeyne, açıklamasında şunları söyledi: “İsrail işgal ordusunun Refah'ta yerinden edilmiş insanların çadırlarına yönelik kasıtlı saldırısı, tüm sınırları aşan bir katliamdır ve Filistin halkına karşı işlenen bu suçların derhal durdurulması için acil müdahaleyi gerektirmektedir. Filistin halkı.”

Abu Rudeyne şunları değerlendirdi: “İsrail işgal güçlerinin bu iğrenç katliamı gerçekleştirmesi, uluslararası meşruiyete sahip tüm kararlara, özellikle de Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'ı hedef almamak ve gerekli önlemleri almanın gerekliliğine ilişkin açık ve net kararına bir meydan okumadır.” Filistin halkının korunması.”

Hamas ayrıca Refah kentine yönelik saldırıyı, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e yönelik saldırıları durdurma kararına karşı meydan okuma, sorumsuzluk ve umursamazlık olarak nitelendirdi.

İsrail'in “korkunç bir savaş suçu” işlediğini öne süren Hamas, saldırıdan ABD yönetimini ve ABD Başkanı Joe Biden'ı sorumlu tutarak, onları İsrail'in Refah işgalini desteklemekle suçladı.

İnsani yardımın geçişini kolaylaştırma çağrısı

Daha fazla masum sivilin kanının engellenmesi için Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarının derhal uygulanması çağrısında bulunan Hamas, Mısır başta olmak üzere tüm taraflara, İsrail ordusunun Refah sınırından çekilmesi konusunda baskı yapma çağrısında bulundu. Sınır kapısındaki ekipler çalışmalarını sürdürerek yaralı ve hastaların çıkışından insani yardım geçişini kolaylaştırabilecek.

Refah Acil Durum Komitesi ayrıca İsrail ordusunun “şehirdeki katliamının” Tel Aviv'in güvenli bölgelerin varlığına ilişkin iddialarının tümünü çürüttüğünü söyledi.

İsrail ordusu da Refah'taki hava saldırısında sivil kayıpların olduğunu doğruladı ancak “savaş uçakları Refah'ta üst düzey Hamas liderlerinin kaldığı bir yerleşkeye saldırdı ve Batı Şeria'daki Hamas ofisi müdürü Yasin Rabi ile bir başkasını öldürdü” dedi. Halid el-Najjar adlı lider.” .

İsrail ordusu, saldırının ardından çıkan yangında olayla ilgisi olmayan çok sayıda kişinin yaralandığını ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

BM yargı organı UAD, 24 Mayıs'ta aldığı ihtiyati kararlarda, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurması, insani yardımları engellememesi ve BM yetkililerinin suçlarını araştırmak üzere Gazze'ye girmesine izin vermesi gerektiğine hükmetti.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıların durdurulması kararı verdiği Gazze Şeridi'nin Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına saldırdı ve saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Görgü tanıkları şunları söyledi: “İsrail ordusunun bombardımanı, kamptaki birçok çadırın yıkılmasına ve yakılmasına neden oldu. Bu kamp, ​​binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah şehrinde, İsrail ordusunun yerleştirmek istediği bölgede yer almıyor. tahliye edilmeli.”

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir