İsrail ordusu, Gazze'de yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı okulu bombaladı

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 9 Filistinlinin cenazeleri El-Ehli Baptist Hastanesi'ne kaldırıldı.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze şehrinin doğusundaki Daraj ilçesinde yer alan ve yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı “Fatima el-Zahra Okulu”nu bombaladığını söyledi.

Görgü tanıkları, yüzlerce Filistinlinin sığındığı okulun çevresinde cami ve çok sayıda okulun bulunduğunu, bölgede büyük yıkım yaşandığını söyledi.

Görgü tanıkları, sağlık ve sivil koruma ekiplerinin yaralılara ve hayatını kaybedenlere ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

İsrail ordusunun bu sabah Derec'te bir eve düzenlediği saldırıda 10'u çocuk 16 Filistinli hayatını kaybetti.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.709 Filistinli öldürüldü, 79.990 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 285'i kara işgali sürecinde olan 634 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve Yahudi sivil işgalcilerin saldırılarında 517 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir