İsrail askerleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi yaraladı

Filistin basınında yayınlanan haberlerde, yasadışı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'nın kuzeyindeki Qalqilya ve Selfit kasabaları ile güneyde El Halil ve Beytüllahim kasabalarına saldırılar düzenlediği belirtiliyor.

Filistin televizyonu, İsrail askerlerinin Kalkilye'nin doğusundaki Bakat el-Hatab köyünde bir Filistinliyi yaralayıp tutukladığını duyurdu.

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberinde, Selfit'in batısındaki Burkin kasabasında kaçak Yahudi yerleşimcilerin saldırısında 5 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Filistin topraklarına yerleşen yasadışı Bruchin yerleşiminden bir grup yerleşimcinin, Burkin'de Filistinlilerin ev, araç ve dükkanlarına saldırdığı ve İsrail askerlerinin koruması altına taş attığı bildirildi.

Yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırısında Yaser Şefik Abdullah isimli Filistinlinin ailesinin yaralandığı, yaralıların ise devlete ait Selfit Hastanesi'ne kaldırıldığı kaydedildi.

Silahlı Yahudi yerleşimcilerin El Halil'in güneyindeki Msafer Yatta'ya bağlı Şib el-Butim köyünde Filistinlilerin evlerine saldırıp bir aracı ateşe verdikleri iddia edildi.

Beytüllahim'de, birkaç yerleşimcinin yasadışı Gush Etzion yerleşimi yakınında bir araca taş atması sonucu 2 Filistinlinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.


Yasadışı Yahudi yerleşimciler Filistinlilere yönelik saldırılarını artırıyor

Yasadışı Yahudi yerleşimciler, 12 Nisan akşamından bu yana Batı Şeria'nın birçok yerinde Filistinlilere yönelik saldırılarını artırdı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 468 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da 12 Nisan Cuma gününden bu yana Yahudi yerleşimciler ve İsrail askerlerinin düzenlediği saldırılarda ölen Filistinli sayısının 7'ye, yaralı sayısının da 75'e yükseldiğini duyurdu.

Yerleşimciler, Mugayyir köyü başta olmak üzere Filistin köy ve kasabalarına saldırdı, çok sayıda ev ve aracı ateşe verdi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık 700.000 Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir