İslam İşbirliği Teşkilatı Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik saldırıları kınadı: sistematik terör

İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde Filistinlilere yönelik saldırıları sonrasında İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yazılı bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada, yasadışı Yahudi yerleşimcilerin İsrail askerlerinin koruması altındaki Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği terör ve sistematik saldırılar kınanıyor.

Açıklamada, saldırılarda çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı hatırlatılarak, bunların İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarının ve düşmanlığının bir uzantısı olduğu ve uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ettiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve uluslararası toplumdan, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması ve İsrail'in Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te Filistin halkına yönelik devam eden saldırılarının sona ermesinin sağlanması konusunda sorumluluk üstlenmesi istendi. .

Bildirgede ayrıca İsraillilerin Filistin halkına, topraklarına ve kutsal mekanlarına karşı işledikleri tüm suçlardan dolayı yargılanması çağrısında da bulunuldu.


4 Filistinli hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin 12 Nisan'dan bu yana saldırılarında 4 Filistinlinin öldüğünü, 60 kişinin de yaralandığını belirtmişti.

Yahudi yerleşimciler, 12 Nisan akşamından bu yana Batı Şeria'nın birçok yerinde Filistinlilere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Yasadışı yerleşimciler, Mugayyir köyü başta olmak üzere Filistin köy ve kasabalarına saldırarak çok sayıda aracı ateşe verdi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık 700.000 Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Buralarda yaşayan Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinlilerin hayatını daha da zorlaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir