Husiler: Son 24 saatte 3 gemiyi hedef aldık

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyonda yaptığı konuşmada, Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde 3 askeri operasyon düzenlediklerini söyledi.

Seri, Husilerin Umman Denizi'nde Verbena gemisini balistik füzeyle vurduğunu ve geminin alev aldığını söyledi.

Kızıldeniz'deki SeaGuardian ve Athena gemilerinin de doğrudan balistik füzeler ve İHA'larla vurulduğunu kaydeden Seri, gemilerin hangi organizasyonlara sahip olduğu konusunda bilgi vermedi.

Seri, saldırıların “Filistin halkına yönelik zulmün zaferine ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarına tepki olarak” gerçekleştirildiğini söyledi.

Ordu sözcüsü, “İsrail'in saldırıları sona erene ve Gazze Şeridi'nde Filistin halkına uygulanan abluka kaldırılana kadar bu saldırılar durmayacaktır” dedi.

Kızıldeniz'deki durum

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koyuyor, bazılarına insansız hava araçları mürettebatıyla saldırıyor. füzeler.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin sağlanması gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” kurulduğunu duyurdu. tehlikede.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrolleri altındaki bölgelere yönelik saldırılarının ardından Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir