Hamas: İsrail'in ateşkes ve esir değişimi müzakerelerine ilişkin tutumu konusunda bilgilendirildik

Hamas, konuyla ilgili Telegram hesabından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Kahire'de son tur müzakerelerde Mısır, Katar ve Amerika'daki arabulucuların çabaları sonrasında İsrail'in konuyla ilgili tutumunun Hamas'a iletildiği belirtildi.

Açıklamada, Hamas'ın arabulucuların gösterdiği büyük çabayı takdir ettiği ve Hamas'ın Filistin halkına yönelik saldırıyı sona erdirecek bir anlaşmaya varılmasına önem verdiği ancak İsrail'in inatçı tavrını sürdürdüğü ve İsrail'in hiçbir talebine olumlu yanıt vermediği belirtildi. Filistin halkı ve direniş.

Ancak açıklamada, Hamas yönetiminin kendisine sunulan öneriyi tüm ulusal sorumlulukla incelemekte olduğu ve inceleme tamamlandıktan sonra arabuluculara Hamas'ın öneriye yönelik tutumu hakkında bilgi verileceği belirtiliyor.

Kahire el-İkhbariyya kanalının dün üst düzey bir Mısırlı yetkili tarafından aktarılan haberinde, Gazze'deki krizin çözümüne ilişkin görüş ayrılıklarının Kahire'de devam eden müzakere turunda büyük ölçüde giderildiği belirtildi. Pazar gününden itibaren.

İsrail basını Kahire görüşmelerine ilişkin çelişkili haberlere yer verdi.

Ynet haber sitesinin müzakerelere ilişkin yetkili bir kaynaktan aktardığı haberde, “Hamas'ın büyük tavizler vermesinin beklendiği ve ABD'nin çözüme ulaşmak için güçlü baskı uygulayacağı” belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'da yer alan haberlerde, İsrailli yetkililerin müzakerelerde ilerleme kaydedildiği yönündeki haberler hakkında yorum yapmayı reddettiği belirtildi.

Haberde, müzakerelerde ilerleme sağlanıp sağlanmadığının ancak önümüzdeki birkaç gün içinde bilineceği belirtildi.

Hamas, ateşkes ve esir değişimi anlaşması için öncelikle “savaşın sona ermesi, İsrail'in Gazze'den çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve yardım akışının kolaylaştırılması gerektiğini” defalarca dile getirdi.

Mısır basınının 6 Nisan'da yayımladığı haberde, Gazze'de ateşkes ve esir değişimine ilişkin müzakerelerin 7 Nisan'da Mısır'ın başkenti Kahire'de yeniden başlayacağı belirtildi.


Ateşkes ve esir değişimi için Hamas ile İsrail arasında dolaylı müzakere

Mossad Direktörü David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin yeni tur müzakereler için 19 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'ya gitti.

İsrail basını, Mossad yöneticisi başkanlığındaki heyetin Doha'ya gelmesiyle birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında tutuklu değişimine ilişkin görüşmelerin resmen başladığını duyurdu.

İsrail heyetinde Shin-Bet İç Güvenlik Ajansı (Shabak) yöneticisi Ronen Bar ve İsrail ordusunun kaçırılanlar ve kayıplar dosyasının başında bulunan Nitzan Alon'un da yer aldığı iddia edildi.

Haaretz gazetesi, İsrail'in Gazze'de Hamas lideri Yahya Sinvar ile ateşkes ve esir değişimi görüşmelerini arabulucu olmadan doğrudan yürüteceğini belirtmişti.

İsrail televizyonu Kanal 12'de müzakerelerin yaklaşık 2 hafta sürebileceği kaydedildi. İsrail basını, Tel Aviv heyetine başkanlık eden Mossad şefi Barnea'nın aynı gün ülkesine döneceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir