Geleneksel el sanatları dallarından sepet dokuma, Kartepe Belediyesi KARMEK Kurslarında modern çizgilerle sanata dönüşüyor – KÜLTÜR SANAT

Kartepe Belediyesi'nin KARMEK kurslarında yoğun ilgi gören sepet dokumaları, modern tasarımıyla sanat eserine dönüşüyor. Sepet yapımı her ne kadar güzel bir zanaat olsa da bu sanatı uygulayanların iç dünyasını da yansıtır. Sepet örgülerinin şıklığında, renklerinde, dokularında, desenlerinde ve şekillerinde bunu görebilirsiniz.

GELENEKSEL SANATLAR YAŞANMALI

Kartepe Belediyesi'nin KARMEK kurslarındaki sepet dokuma kursu hakkında bilgi veren sepet dokuma öğretmeni Nezahat Atalan Ciner, şunları söyledi: “Yaptığımız ürünleri bambudan alıyoruz. Modern ve satılabilir ürünler üretilmektedir. “Günümüzde kadınlarımızın el emeği ile ürettiği ürünler piyasada çok yüksek fiyatlara satılıyor ama burada daha ucuza satılıyor” dedi.

EKONOMİYE KATKI

“Öğrencilerimiz burada eğitim alırken ülke ekonomisine de katkı sağlıyorlar” diyen Ciner, şöyle devam etti: “Sepet dokumacılığı kültürümüzde çok önemli bir yer tutuyor. Ne yazık ki teknolojinin gelişmesiyle unutulmaya yüz tuttu. Geçmiş yıllarda sadece sepet olarak kullanılmış ve günlük hayatta kullanılmıştır. “Günümüzde evlerde dekoratif malzeme olarak kullanılıyor” dedi.

KOCAMAN'A TEŞEKKÜR EDERİM

“Kadınlarımızı kurslarımıza davet ediyoruz” diyen Ciner, şöyle devam etti: “Kadınlarımız çok ciddi bir meslek öğreniyor. Burada yeni arkadaşlar ve arkadaşlıklar ediniyorlar. Stres atabilecekleri çok keyifli bir ortamda eğitim alıyorlar. “Bize bu desteği sağlayan Kartepe Belediye Başkanımız Av.M.Mustafa Kocaman’a teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir