Gazze'de 230 günde 77 bin ton patlayıcı kullanıldı: 87 bin ev tamamen yıkıldı

Gazze Hükümeti Basın Bürosu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 230 günlük bilançosunu açıkladı.

Açıklamada, İsrail ordusunun “7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde 3 bin 191 katliam gerçekleştirdiği” belirtildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 15 bin 239 çocuk ve 10 bin 93 kadının hayatını kaybettiği, 10 bin kişinin enkaz altında kaldığı veya kayıp olduğu, hastanelere ulaşan ölü sayısının ise yaklaşık 10 bin olduğu belirtildi. insanlar. 35 bin 800, yaralı sayısı ise 80 bin 200 oldu.

Gazze'de saldırılara maruz kalanların yüzde 71'i kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Açıklamada ayrıca Gazze'de İsrail saldırılarına maruz kalanların yüzde 71'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulandı.

İsrail'in, halkı açlığa ve susuzluğa mahkum ettiği ve yardım girişini engelleyerek insani bir felakete yol açtığı Gazze'de yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle 31 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye 77 bin ton patlayıcıyla saldırdığı belirtilirken, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 493 sağlık çalışanı, 69 sivil koruma görevlisi ve 147 gazetecinin hayatını kaybettiği belirtildi. sağlık sektörü.

İsrail askerlerinin saldırdığı hastanelerde bulunan 7 toplu mezardan 520 Filistinlinin cenazesinin çıkarıldığı iddia edildi.

Saldırılar nedeniyle Gazze'de 17 bin çocuğun ebeveynlerinden biri veya ikisi olmadan yaşadığı vurgulandı.

10 bin kanser hastası ölme tehlikesiyle karşı karşıya

Hayati tehlikesi bulunan ve yurt dışında tedavi görmesi gereken yaralı sayısının 11 bin olduğu, 10 bin kanser hastasının ise yetersiz sağlık hizmeti nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı kalabalık kabul merkezlerindeki insanlık dışı durumun altı çizilen açıklamada, yerinden edilmenin ardından 1 milyon 95 bin bulaşıcı hastalık ve 20 binin üzerinde “hepatit A” vakasının tespit edildiği belirtildi.

60 bin hamile kadın ve 350 bin kronik hastalığı olan kişi tehlike altında

Gazze'de 60 bin hamile kadının sağlık yetersizliği nedeniyle hayatının tehlikede olduğu, 350 bin kişinin ise ilaç yetersizliği nedeniyle kronik hastalıklara yakalandığı görüldü.

Açıklamada, İsrail ordusunun saldırılarını başlatmasından bu yana Gazze'de 5.000'den fazla Filistinliyi tutukladığı belirtildi.

Gazze Şeridi'nde 2,3 milyonluk nüfusun 2 milyonu yerinden edildi

İsrail askerlerinin 310 sağlık çalışanı ve 20 gazeteciyi tutukladığı, 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 2 milyon kişinin yerinden edildiği vurgulandı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 87 bin evin tamamen yıkıldığı, toplam 297 bin evin ise hasar görerek oturulamaz hale geldiği bildirildi.

İsrail ordusunun 189 hükümet binası ile 108 okul ve üniversiteyi yıktığı, 313 okul ve üniversitenin ise kısmen hasar gördüğü kaydedildi.

İbadethaneler, sağlık kurumları ve tarihi-kültürel varlıklar hedef alındı

İsrail ordusunun Gazze'de 604 camiyi tamamen, 200 camiyi ise kısmen yıktığı, 3 kiliseyi de hedef alarak yıktığı bildirildi.

İsrail'in Gazze'de 160 sağlık kuruluşunu hedef aldığı, 55 sağlık merkezi ile 33 hastaneyi rafa kaldırdığı, 130 ambulansı kullanılamaz hale getirdiği iddia edildi.

İsrail'in Filistin'in kültürel mirasını da hedef aldığı ve Gazze'deki 206 tarihi ve kültürel varlığı yok ettiği iddia edildi.

İsrail saldırılarının Gazze Şeridi'ne verdiği doğrudan zararın 33 milyar dolar olduğu tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir