EQUAL Türkiye'den kadın sanatçıların sesi yüzde 140 arttı – KÜLTÜR VE SANAT

Spotify, hem EQUAL'in 3. yılını hem de Türkiye'deki kadın sanatçıların başarısını kutlamak amacıyla Divan Kuruçeşme'de müzik sektöründen çok sayıda kadın sanatçı ve iş ortağının katılımıyla bir resepsiyon düzenledi. Spotify, dünya çapında, Türkiye'de ve dünya çapında kadın sanatçıların çalışmalarını güçlendirerek müzikte cinsiyet eşitliğini desteklemeyi amaçlayan küresel girişimi EQUAL'in üçüncü yıl dönümünü kutluyor. 2021 yılı itibarıyla 31 milyar dinlenmeyi aşan EQUAL çalma listeleriyle Spotify, müzik endüstrisindeki kadınların sesini artırıp güçlendirmeyi ve kadın sanatçılara daha fazla fırsat yaratmayı hedefliyor. EQUAL Türkiye kapsamında bugüne kadar 36 Türk kadın sanatçı ayın EQUAL elçisi oldu ve 200'den fazla kadın sanatçı Spotify tarafından EQUAL Türkiye çalma listelerinde ağırlandı. EQUAL Türkiye ile kadınların sesi yükselmeye devam ediyor Kadınların sesini duyurmak ve daha fazla insana ilham vermek amacıyla tasarlanan EQUAL, kadın sanatçıların sesini güçlendirmeye devam ediyor. Spotify'ın yayınladığı veriler, Türkiye'de kadın sanatçıların artan başarısını ve gücünü bir kez daha ortaya koyuyor:

 • EQUAL Türkiye'nin yayına girdiği 2021 yılından bu yana Türkiye'deki kadın sanatçıların Spotify'da dinlenme oranı %140 arttı.
 • Türkiye'deki kadın sanatçıların Spotify editoryal çalma listelerindeki dinleme sayısı 2023 yılında 2022 yılına göre %36 arttı.
 • Türkiye'nin 2023 Top 50 listesindeki kadın sanatçıların sayısı 2021'e göre %110'dan fazla arttı; bu da kadın sanatçıların Top listelerindeki varlığını önemli ölçüde artırmaya devam ettiğini gösteriyor.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan çalma listeleri arasında kadın sanatçıların dinleme oranlarında 2022'den 2023'e kadar %50'den fazla artış görüldü.
 • 2021 yılından bu yana Türkiye'deki kadın sanatçıların Türkiye dışında dinleme oranları %130 oranında ciddi bir artış gösterdi.

Spotify'ın Bölgesel Sanatçı İlişkileri ve Güney Avrupa Prodüksiyon Şirketleri Başkanı Carla Armogida, konuyla ilgili şunları söyledi: “EQUAL'in bu üç yılda hem dünyada hem de Türkiye'de başardıklarından gurur duyuyoruz. Sunduğumuz editoryal destek, pazarlama desteği ve işbirlikleri sayesinde hem Spotify platformunda hem de platform dışında binlerce kadın için fırsatlar yarattık. Bugüne kadar dünya çapında 1000'den fazla kadın sanatçıyı EQUAL elçisi olarak ağırladık. Ayrıca EQUAL gibi global programları Türkiye'de hayata geçirmiş olmamız da Spotify olarak Türkiye pazarına olan bağlılığımızın önemli bir göstergesi. “EQUAL'in Türkiye pazarında bu kadar olumlu karşılanması ve Türk kadın sanatçıların sesini hem Türkiye'de hem de dünyada geniş bir kitleye ulaştırıyor olmamız bizi çok heyecanlandırıyor.” Masterclass ile özel sanatçılarSpotify'ın, EQUAL Türkiye'nin üçüncü yılını kutlamak ve Türkiye'nin yanı sıra dünya çapındaki sanatçılar ve prodüksiyon şirketlerine yönelik özel bir Masterclass oturumu düzenlemek üzere düzenlediği davete, önde gelen Türk kadın sanatçılar ve müzik sektörünün önemli paydaşları katıldı. Davet üzerine, ilk kez Türkçe Şarkıyla EQUAL Ayın Küresel Elçisi seçilen ikonik pop ismi Nilüfer'in yer aldığı, Türk müzik sahnesindeki kadın seslerinin gücüne odaklanan, sadece davetle girilebilen bir panel düzenlendi. “Kara Gözü Hasretinden” adlı şarkısını seslendiriyor. Pop müziğin etkili isimlerinden Nilüfer'in yanı sıra Spotify'ın RADAR Türkiye programında yer alan sanatçı Paptircem, müzik sahnesinde çeşitliliği ve yaratıcılığı güçlendirmeyi amaçlayan ve hayallerini güçlendiren sosyal girişim Kreşendo'nun kurucusu ve kurucusu. Cinsiyet eşitliğinin norm haline geldiği çok sesli bir dünyada yönetmen Beril Sarıaltun da panelde yer aldı. Spotify, EQUAL Türkiye'nin 3. yılı dolayısıyla 2023'ün en çok dinlenen sanatçılarını açıkladı; Dünyanın en çok dinlenen sanatçılarının ve en çok dinlenen sanatçılarının şarkılarını açıkladı: 2023 yılında Türkiye'de en çok dinlenen sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Güneş
 3. Melike Şahin
 4. Sembol
 5. Hande Yener
 6. Ebru Gündeş
 7. Gülşan
 8. Sertab Erener
 9. İrem Derici
 10. Zeynep Bastık

2023 yılında dünyada en çok dinlenen Türk sanatçılar:

 1. Sembol
 2. Sezen Aksu
 3. Zeynep Bastık
 4. İrem Derici
 5. Güneş
 6. Hande Yener
 7. Derya Uluğ
 8. Gülşan
 9. Aleyna Tilki
 10. Ebru Gündeş

2023 yılında sanatçıların en çok dinlediği şarkılar:

 1. Aşkın olayım – Simge
 2. NKBI XI CAN'T – Remix – Lvbel C5, Güneş
 3. 7/24 – ALIZADE, BEGE
 4. Yaz Gülü – İrem Derici
 5. Diken mi gül mü? -Sibel Can, Epione
 6. Ağıt – Hadise
 7. Diva Yorgun – Melike Şahin
 8. Suçlarımdan Biri – Güneş
 9. Zalim – Sezen Aksu
 10. NKBI – Güneş

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir