Borsa rekor haftalık kapanış – Son Dakika Haberleri

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 115,88 puan düşerken, toplam işlem hacmi 90,8 milyar lira oldu.

BIST 100 endeksi günü düşüşle kapatsa da geçen haftaki kapanışa göre %0,31 oranında değer kazanarak 10.676,65 puanla tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışına ulaştı.

Bankacılık endeksi %0,48, holding endeksi ise %1,66 kayıp yaşadı.

Sektörel endekslerde en çok kazandıran yüzde 1,52 ile spor olurken, en çok kaybeden ise yüzde 2,62 ile inşaat oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, şunları söyledi: “Son verilerimize göre Türk lirası cinsinden mevduatın payı son dönemdeki en düşük seviye olan yüzde 31'den arttı. Ağustos 2023'te yüzde 45.” dedi.

Analistler, ABD'de açıklanan verilerin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin yılın son çeyreğine ertelenmesiyle küresel borsalarda risk algılamalarının arttığını, ekonomik aktivitedeki canlılığa dikkat çektiğini belirtti.

Analistler, önümüzdeki hafta yurt içi büyüme, reel sektör güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi, TCMB'nin finansal istikrar ticaret raporu, yurt dışında ise ABD'de büyüme, kişisel gelir ve harcamaların takip edileceğini söyledi. Avro Bölgesi'nde enflasyon, tüketici güven endeksi başta olmak üzere tüketici güven endeksi, Almanya'da enflasyon, Çin'de sanayi karları, Japonya'da sanayi üretimi ve perakende satışlar olmak üzere yoğun bir veri gündeminin takip edileceği belirtildi.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik olarak 10.600 ve 10.500 seviyelerinin destek, 10.800 ve 11.000 puanlarının ise direnç olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir