Diplomatik Akademi'de yüksek lisans ve doktora eğitimi verilecek

8 Mayıs'ta TBMM Başkanlığı'na sunulan Dışişleri Teşkilatı'nın temellerinin güçlendirilmesine yönelik yasa tasarısının ilk imzacısı olan Canbey, düzenlemeyi değerlendirdi.

Türkiye'nin, 261 dış temsilcilik ve konsolosluk misyonuyla, yabancı misyon sayısına göre dünyanın en büyük diplomatik ağına sahip üçüncü ülkesi olduğunu anlatan Canbey, bunun Türkiye'nin aktif dış politikasının bir sonucu olduğunu vurguladı.

Canbey, son yıllarda yaşanan küresel ve bölgesel gelişmelerin aktif bir dış politika izlemenin önemini ortaya koyduğunu söyledi.


“Avrupa artık Türkiye'yi de dinlemeli”

Türkiye'nin dünya meselelerine bütünsel bir bakış açısıyla baktığını vurgulayan Canbey, şöyle konuştu: “Türkiye artık sadece kendi bölgesiyle ilgilenen değil, dünyadaki tüm gelişmeleri dinleyen, dünyanın barış ve huzuru için çabalayan bir ülke haline geldi. “. Yıllardır bizi kapısında bekleten Avrupa bile artık Türkiye'ye açık.” Dinlemeliydi.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'yi güçlendirmenin, yeni yurt dışı temsilcilikler açmanın ve dünya barışına katkı sağlamanın önemine vurgu yapan Canbey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Dünya 5'ten büyüktür” vizyonunun altını çizdi.


“Meclisimizin 100'den fazla üyesiyle tasarıyı TBMM Başkanlığı'na sunduk.”

Türkiye'nin diplomatik ağını güçlendirmesi ve Dışişleri Bakanlığı'nın çalışmalarını daha aktif hale getirmesi gerektiğini belirten Canbey, şöyle konuştu: “Örgütün faaliyetlerini güçlendirmek için temsil becerisi yüksek ve donanımlı personel yetiştirip destekleyin. Merkezi Ankara'da bulunan ve kanunların gerektirdiği çalışmaları yürüten Dışişleri Bakanlığı, “Meclisimizin 100'den fazla üyesiyle Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına ilişkin yasa tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduk.” dedi.

Türkiye'nin diplomatik açıdan daha aktif hale gelmesi ve Dışişleri Bakanlığı personelinin kendilerini daha iyi yetiştirebilmesi için Vakfın çalışmalarını sürdüreceğini anlatan Canbey, şöyle devam etti:

“Bu türün yurt dışında da örnekleri var; ABD'de Una Chapman Cox Vakfı diye bir kuruluş var. Bu kurum, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kurumsal kapasitesini artırmak ve dış ilişkiler personeli yetiştirmek için çalışıyor. Burada vurgulanan soru şu: özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde bunun kurumsallaştığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu vakfın kurulmasıyla dünyadaki son gelişmelerle daha fazla rekabet edebilmek, daha hızlı ve aktif hareket edebilmek için bu çalışmayı yürütmeyi amaçlıyoruz. Bu vakfın ulusal örnekleri de var: Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı.


Tasarı çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

Önümüzdeki dönemde diplomasiyi güçlendirecek bir akademinin oluşturulmasının önerinin önemli hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Canbey, hem çeşitlendirme hem de insan kaynağının güçlendirilmesi açısından çok önemli çalışmalar yapılacağını söyledi.

Türkiye'de çok kaliteli üniversitelerin bulunduğunu kaydeden Canbey, sözlerine şöyle devam etti:

“Diplomatlarımızın yetiştirilmesi konusunda çok önemli çalışmalar yürütüyorlar. Diplomasi Akademisi'nde de benzer bir çalışma üniversite sonrası yüksek lisans ve doktora döneminde yapılacak. Diplomatlarımızın akademik donanımlarının geliştirilmesi, ulusal ve milli nitelikli akademik eğitimin yabancı dilden uzak olarak sağlanması. dış etkilerden etkilenerek, bu bağlamda ve uluslararası alanda yüksek lisans ve doktora çalışmaları yürüterek, ülkemizin ilişkiler alanındaki bakış açısını yansıtan referans yayınların geliştirilmesi ve çoğaltılması amaçlanmaktadır.

Ülkemizde üniversite eğitimi sonrasında bu alanda çalışacak insan kaynaklarının Diplomatik Akademi aracılığıyla kendilerini geliştirmeleri, dil eğitimi almaları ve akademik kapasitelerini artırmaları desteklenecektir. “Sonrasında ülkemize hizmet etme noktasına gelecekler.”

Canbey, tasarının önümüzdeki hafta çarşamba günü ana komite olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüleceğini, ikincil komite olarak da Dışişleri Komisyonu'nda görüşüleceğini ve ardından Genel Kurul'a gideceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir