BM: Refah'ta sadece 8 sahra hastanesi hizmet veriyor

BM sözcü yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında Refah'taki Endonezya sahra hastanesinin bugün hizmet dışı olduğunu söyledi.

Haq, geri kalan 8 sahra hastanesinin Refah'taki büyük ihtiyaçları karşılamaya çalıştığını söyledi.

İsrail'in öldürdüğü BM çalışanına ilişkin soruşturma sürüyor

Öte yandan Haq, İsrail ordusunun Refah'taki Avrupa hastanesine gitmekte olan BM aracına saldırmasının ardından BM Güvenlik Gücü tarafından öldürülen Hint asıllı Waibhav Kale ile ilgili İsrailli yetkililerle temasların sürdüğünü belirterek, BM güvenliğinin sağlandığına dikkat çekti. uzmanlar olayı araştırıyor.

UNRWA tesisleri ve araçlarının etrafında dolaşan silahlı adamları gösteren video 'montaj gibi görünüyor'

Haq, İsrail basınının paylaştığı ve silahlı adamların Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) Refah'taki tesisinde ve araçlarında dolaşırken görüldüğü videoyla ilgili olarak şunları söyledi: ” UNRWA, içeriği ve güvenilirliği doğrulayamıyor söz konusu videonun.”

Haq, İsrail'in tahliye kararının ardından UNRWA personelinin bu binayı terk ettiğini ve araçların geride kaldığını belirtti.

Tüm tarafları BM yapılarına saygı göstermeye çağıran Haq, şunları söyledi: “Videoyu detaylı incelediğinizde farklı görüntülerin montajı olduğunu görüyorsunuz. Daha fazla bilgiye ihtiyaç var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir