Belçika Filistin'in BM üyeliğini destekliyor

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen, BM üyeliği ve Filistin için ek haklar çağrısında bulunan karar taslağına ilişkin X hesabından bir paylaşım yaptı.

Genel Kurul'da oylanan karar taslağına ülkesinin olumlu oy verdiğini belirten Lahbib, Filistin'in BM üyeliğini desteklediğini duyurdu.

Lahbib, “Filistin uluslararası sahnede yerini tam anlamıyla almalı. Bu, iki devletli çözüme ve güvenilir bir barış sürecine doğru atılmış önemli bir adımdır.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Filistin'e ilişkin karar taslağını kabul etti

BM Genel Kurulu'nda bugün yapılan oylamada, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde yeniden müzakere edilmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin'e bazı ek hakların garanti edilmesi çağrısında bulunan karar tasarısı kabul edildi.

Türkiye'nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunduğu karar taslağı, 193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 143 lehte oyla kabul edildi. Tasarıda 25 “çekimser” oyu alınırken, aralarında ABD, Arjantin, Papua Yeni Gine, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'ın da bulunduğu 9 ülke “hayır” oyu verdi.

Kararda, “Filistin'in, Birleşmiş Milletler Şartı'nın 4. maddesi uyarınca Birleşmiş Milletler'e üyelik kriterlerini karşıladığı ve bu nedenle Birleşmiş Milletler'e üye olarak kabul edilmesi gerektiği” belirtildi.

Filistin, 2011 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olmak için başvurdu ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. Filistin'e 2012 yılında Birleşmiş Milletler'de “daimi gözlemci statüsü” verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir