Bayramda Siirt Biryan'a yoğun ilgi

Siirt'in eşsiz çukurlarında gece pişirilip şafak sökmeden satışa sunulan Büryan kebabı, Ramazan ayının bitmesiyle rağbet görmeye devam ediyor.

Neredeyse bir asırdır Siirt'in vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Siirt büryan kebabı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hem Siirt'ten hem de çevre illerden gelen vatandaşların olmazsa olmazı. Büryan kebabını hazırlamak için gece saatlerinde çalışmalara başladıklarını belirten Büryan ustası Murat Kayaalp, şöyle konuştu: “Öncelikle tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. İslam alemine huzur, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. “. . Ramazan ayını atlattık. Şimdi yine sabah erkenden büryan kebabımızı servis ettik. Sabah 02.00'de. Vardık. Tandırlarımızı yaktık ve bir saat çalıştıktan sonra sabah 05:00'te servis yaptık. Bilindiği üzere buryanımız patentli bir yemektir. Büryana büyük bir talep var. İster ramazanda, ister bayram günlerinde, ister diğer günlerde her zaman talep görmektedir. Büryan kebabı “İnsanı tok ve dinç tutuyor” dedi.

Arkadaşlarıyla büryan yemeye gelen müşterilerden Fikret Bekman, “Ramazan ayı olduğu için kaçırdık, herkese hayırlı bayramlar diliyorum” dedi.

Azad Erdemci, bayramın ikinci günü arkadaşıyla birlikte büryan yemeye geldiğini ve herkese tavsiye ettiğini söyledi. Konya'dan Siirt'i ziyarete gelen Erdoğan Acar, şunları söyledi: “Tatil için güneydoğuyu gezdik. Mutlaka Siirt'e uğrayacağız, Siirt'in vazgeçilmezi olan Büryan kebabını yemeden Konya'ya dönmek istemiyoruz. tadı da konya tandır kebabına benziyor.” “Siirt'e gelen herkese biryan kebabı yemelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir