Bayram sonrası Meclis'te yoğun çalışma

Bayram bitiminde Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir çalışma dönemine girecek. Turizmden enerjiye, yargıdan içişlerine kadar ekonomik konular başta olmak üzere pek çok konuda önemli yasa teklifleri gündemde olacak.

Nisan ayında TBMM Genel Kurulu gündeminde, daha önce komisyonlarda kabul edilen turizm ve enerjiye ilişkin öneriler yer alıyor.

Enerji önerisine göre yurt içinde üretilen ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğalgaz Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarında işlem görebilecek. Enerji verimliliğini artırmaya yönelik projelere en fazla 15 milyon liraya kadar yüzde 30 oranında destek verilecek. Yenilenebilir enerji üretim tesisleri içme suyu alanları, sulak alanlar, kıyılar ve kıyılar hariç olmak üzere deniz ve göllerde kurulabilmektedir.


Turist yönlendirme kanunu değişiyor

Önerilen turizm kanunu turist yönelimine ilişkin hükümler içermektedir.

Dolayısıyla mesleğe kabul koşullarını sağlayan adaylar, yabancı dil bilgi belgesi olmasa dahi Türk tur rehberi olabilecekler. Seyahat acentalarının müşterilerini haberi olmadan başka bir işletmeye göndermeleri durumunda belgeleri iptal edilecek ve 5 yıl süreyle acentelik yapamayacaklar.


Kripto para düzenlemesi Meclis'e geliyor

Kripto para birimlerine ilişkin yasa tasarısı da Meclis'e sunulacak. Yaklaşık 30 maddeden oluşan öneriyle öncelikle kripto varlıkların hukuki tanımına geçeceğiz.

İhracat yapan, dağıtan ve mal alıp satanların uyması gereken kurallar belirlenecek.


Ruhsatsız silahlara ağır para cezası

İçişleri Bakanlığı'na ilişkin 30 civarında madde içermesi gereken yasa tasarısının mayıs ayında TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Teklifle birlikte “ciddi silah” olarak adlandırılan “otomatik silahların” tüm parçaları artık lisansa tabi olacak. Bu, bu silah parçalarının ayrı olarak satın alınıp daha sonra monte edilmesini önleyecektir. Ruhsatsız silahlara yönelik cezalar da artacak.


9'uncu yargı paketi Meclis'e gelecek

Dokuzuncu yargı paketinin Mayıs ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.
Pakette özellikle cezasızlık algısını kırmaya yönelik kurallar yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir