Bayburt'ta protein zengini mantarların emeği ve birçok derde çare

Ayıların kış uykusundan uyandığı dağlarda mantar, çilek ve birçok derde deva olan yem bitkileri gibi doğanın sunduğu eşsiz lezzetleri toplayan vatandaşların sevgisini ne ayılar ne de kurtlar kazanabiliyor.

Bayburt'a 42 kilometre uzaklıktaki Başçımağıl köyü sakinlerinden Tunay Mutlu isimli vatandaş, sabah erkenden güne başlıyor ve mantar toplamak için yola çıkıyor. Dereçimağıl mevkiinde 10-15 kilometre yol kat ederek protein açısından zengin mantar toplayan Mutlu, mantar topladığı yerlerden geçerken birkaç kez ayıyla karşılaştığını söyledi. Buna rağmen dağlardan bitki toplamaktan vazgeçmediğini vurgulayan Mutlu, bitkilerin doğal ağrı kesici ve antibiyotik olduğunu kaydetti.

Yıllardır mantar, kır çiçeği ve yabani çiçek topladığını söyleyen Mutlu, hangi mantarın toplanıp hangilerinin tüketilmemesi gerektiğini çok iyi bildiğini söyledi. Mutlu, vatandaşlara aşina olmadıkları mantarları tüketmemeleri çağrısında bulunarak, mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Kalabalık ve kutlamalarda yöre halkının daima mantar, yiyecek, çamaşır ve yem topladıklarını belirten Mutlu, köylülerin dağda hayvan otlattığını, bugün kendisinin mantar toplamaya tek başına geldiğini söyledi.

“Büyüklerimiz evelik evelik demiş, 7 dert evelik”

Protein açısından zengin mantarların kalp damar hastalıklarına, pelin otunun ise kas ağrılarına ve sindirim sistemine iyi geldiğini söyleyen Mutlu, şöyle konuştu: “Bugün mantar gibi doğanın insana sunduğu nimetlerden yararlanarak günü tamamlamaya çalışacağız. çamaşır, ev eşyası ve yem, Bayburt'un Başçımağıl köyü Dereçımağıl mevkiinde Kalabalık olunca bu işler daha güzel oluyor ama hayvanların doğum zamanı olduğundan köyümüzün sakinleri koyun ve kuzularıyla dağda. Bugün neden kendim topluyorum. Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri olan mantarın kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Defnenin aktivatör zambak ve akıllı zambak olmak üzere ikiye ayrıldığını biliyoruz. kas ağrıları ve sindirim sistemi Büyüklerimiz hep şöyle der: “Evelik, evelik, evelik 7 derde dermandır” Evelik. Bu bitkilerin doğanın tüm 'insanoğluna sunduğu doğal ağrı kesici ve antibiyotikler olduğunu söyleyebiliriz. Bu otun yapraklarını lor içerisine eklediğinizde otlu peynir haline gelir. Çamaşır suyunun birçok vitamin içerdiğini biliyoruz. Kısacası bu bitkiler doğanın bize sunduğu eşsiz nimetlerdir. Evelik meşhur lor dolgumuzun hammaddesidir. Mide rahatsızlıklarına faydalı olduğunu büyüklerimizden öğrendik ve şimdi uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

“1-2 ay sonra birçok derde deva olan kuşburnu çalışmalarımız başlayacak”

Yöre halkının çok sevdiği, kuşburnu reçeli ve tatlı çorba yapımında kullandığı kuşburnunun hasadına yaklaşık 2 ay içinde başlayacaklarını belirten Mutlu, şöyle konuştu: “Yaklaşık 1-2 ay sonra da inşallah gül canina, dağ gibi meyvelerin hasadını yapacağız. Daha şenlikli bir ortamda elmalar ve yaban armutları ile Dereçimağıl konumundan herkese sesleniyorum; bilmeyen, bilen ama gelemeyen veya gelen ama zorluk çeken ülkemiz vatandaşlarına her zaman yardımcı oluyoruz. Gelenlere her zaman çayımız, çorbamız vardır. “Kapımız misafirlerimize her zaman açıktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir