Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda yük taşımacılığı yeniden başladı

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan iş birliğiyle 30 Ekim 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla açılışı yapılan hat, ülkenin demiryolu yoluyla dışarıya açılan ticaret yoludur.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Kars'a kadar uzanan 829 kilometrelik demiryolu hattı sayesinde Avrupa ile Çin arasında yük taşımacılığı kesintisiz sağlanabiliyor.

BTK demiryolu hattı üzerinden Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e kargo taşımacılığı yapılırken, Gürcistan'ın yol bakım çalışması talebi üzerine BTK hattı Mayıs 2023'te kapatılmıştı.

BTK Demiryolunun Gürcistan üzerinden geçen 184 kilometrelik kısmının onarım, yeniden inşa, modernizasyon ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla 20 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yeniden yük taşımacılığına açıldı.

Azerbaycan'dan hareket eden, 20 adet 45 metrelik konteyner ve 632 ton plastik hammadde taşıyan ilk tren, saat 04.50'de Kars tren istasyonuna ulaştı. Tren, Kars istasyonunda kolluk kuvvetleri tarafından incelemenin ardından Kars lojistik merkezine götürüldü.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Türkiye'den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Rusya ve Rusya'ya inşaat malzemeleri, demir cevheri, manganez, boraks, ev aletleri, gıda maddeleri, temizlik ürünleri, mermer, feldspat gönderilmektedir. Çin Türkiye'ye MDF, soya unu, yaş meyve ve sebze gönderilirken, Türkiye'den buğday, tahıl, yem, kuruyemiş, silikon, kağıt, sac, bakır katot, çinko, gübre, kimyasallar ve elektronik ürünler taşınıyor.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda yük taşımacılığı yeniden başladı

Çin ile Türkiye arasında Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında inşa edilen konteyner trenlerinde orta vadede yılda 200 blok trene, uzun vadede ise yılda 1.500 blok trene ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca Çin ile Türkiye arasındaki toplam sefer süresinin 12 günden 10 güne düşürülmesi de hedefleniyor.

Mayıs 2021'de BTK ve merkez koridor üzerinden taşıma için büyük bir lojistik merkez oluşturacak Kars Lojistik Merkezi'nin açılışı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir