Arap ülkelerinden İran'a destek mesajları

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Reisi'yi taşıyan helikopterle ilgili medyaya yansıyan haberlerin “büyük endişeyle” takip edildiği belirtildi.

Lider ve çevresi için duaların yapıldığı belirtilen açıklamada, Suudi Arabistan'ın “bu zor koşullarda İran'ın yanında olduğu ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğu” ifade edildi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “üzücü olayın büyük endişeyle takip edildiği” belirtildi.

BAE'nin Tahran Büyükelçisi Seif Muhammed Ubeyd ez-Zeabi, arama faaliyetlerinin başarılı olmasını umduğunu ifade ederek ülkesinin “bu kritik koşullarda komşu İran halkıyla dayanışma içinde olduğunu” söyledi.

Zeabi, BAE'nin arama faaliyetlerini desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

Tren

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mecid el-Ensari yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin helikopter kazasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

İran cumhurbaşkanı ve beraberindekilere güvenlik dileyen Ensari, Katar'ın arama faaliyetlerine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Reisi'yi taşıyan helikopterle ilgili haberlerin endişeyle takip edildiği ve Kuveyt'in “bu hassas koşullarda İran'ın yanında olduğu” belirtildi.

Umman

Umman Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “İran cumhurbaşkanı ve beraberindekileri taşıyan helikopterin ortadan kaybolması endişeyle takip edilmektedir.”

Açıklamada Umman'ın İran'la dayanışma içinde olduğu ve arama çalışmalarına yardım ve destek sağlamaya hazır olduğu belirtildi.

Şeker mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, yaptığı açıklamada, Mısır'ın Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin kaybolması haberini kaygıyla takip ettiğini duyurdu.

Lideri ve çevresinin güvenliği için dua eden Ebu Zeyd, şunları söyledi: “Bu hassas koşullarda İran halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.” dedi.

Irak

Irak'ın resmi INA haber ajansına göre, Başbakan Muhammed Şii el Sudani, yetkili Irak birimlerine arama faaliyetlerinde İran'ı destekleme talimatı verdi.

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olayın “büyük endişeyle” takip edildiği ve Ürdün'ün arama operasyonları için gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduğu belirtildi.

El Ezher Kurumu, Hamas

Mısır'daki El Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed el Tayyib, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İran'la dayanışma göstererek patronu ve çevresinin refahı için dua etti.

Hamas hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, olayın endişeyle takip edildiği ve İran halkına ve hükümetine dayanışma mesajı gönderildiği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine helikopterle katıldı.

İran devlet televizyonu, kazanın Reisi'nin helikopterinin bölgeden dönerken ani iniş yapması sonucu meydana geldiğini bildirdi; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, helikopterde Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma imamı Ayetullah Ali Haşim'in de bulunduğunu duyurdu.

Arama kurtarma ekipleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalarının güçlükle devam ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir