Antalya Doğal Yaşam Parkı'na getirilen 7 kerkenez doğaya bırakıldı.

Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz hafta yaralı olarak tespit edilerek Antalya Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayatı Parkı'na getirilen 2 kerkenezin tedavileri tamamlandı.

Bulunarak parka getirilen 5 kerkenez yavrusu, bir aylık bakımın ardından uçmaya hazır hale geldi.

Kuşlar, Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde doğaya bırakıldı.

Doğal Yaşam Parkı Veteriner Müdürü Aygül Arsun, 7 kerkenezin güzel bir uçuşla doğaya döndüğünü söyledi.

Kerkenez yavrularının bir ay boyunca takip edildiğini anlatan Arsun, şöyle konuştu:

“Yaklaşık bir aydır yavruları besliyoruz. Uçuşa hazırlık süreçlerini takip ettik. Uçmaya hazır olduklarını gördükten sonra diğer 2 kerkenezi de geçen hafta doğaya salma kararı aldık. Çarpışma nedeniyle tedavileri kısa sürede tamamlanarak doğaya döndürüldüler. İklim çok sıcak. Bu nedenle bu tür kuşların araçlara veya binalara çarptığı vakalar çok fazla. Bunlar nesilleri izlenen hayvanlardır. Doğada varlar ama nesli tehlike altında ve korunmaları gerekiyor. Onları yuva yaptıkları bu bölgede bıraktık.”

Arsun, yaralı halde bulunmasının ardından tedavileri tamamlanan iki baykuşun akşam saatlerinde doğaya salınacağını söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Başkanı Dilek Erkalaycıoğlu, vatandaşların bu tür hayvanlarla karşılaştığında ne yapması gerektiğine ilişkin şunları söyledi: “Mümkün olduğu kadar müdahale etmemeleri gerekiyor. Çünkü yavrulara, özellikle de yuvadan düşen hayvanlara dokunduklarında onları yok ediyorlar. Annelerin bebeklerini geri alma ihtimali olduğu için mümkün olduğunca onlara dokunmaktan kaçınmaları gerekiyor.” Acil çağrı merkezinden bize ulaşabilirler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir