“Zimem Defteri” geleneğiyle 67 bin liralık borç ödendi.

Yozgat'ta 4 yıl önce ramazan ayında başlayan uygulama bu yıl da devam ediyor.

Uygulama ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından desteklenen ailelerin mahalle bakkallarındaki kredi hesapları belirleniyor. Mahalle bakkallarındaki ihtiyaç sahibi vatandaşların borçları hayırseverlerin bağışlarıyla kapatılıyor. Bu kapsamda girişimci Gülşen İtik, Yozgat'ın farklı mahallelerindeki 5 bakkalın kredi defterlerini satın alarak mahalle sakinlerinin borçlarını kapattı. İtik, mahalle bakkallarına olan toplam 67 bin lira borcunu ödeyerek Zimem Kitap geleneğini sürdürüyor.

[Fotoğraf: İHA]

Fatih ilçesindeki bakkallardan Ayhan Öcal, şunları söyledi: “Hayırsever vatandaşımız gelip bakkalımızın kredi defterinin ödenmesini istedi. 7 bin 350 lira borç vardı, 6 bin 500 lirada anlaştık, muhasebe hesabımızı kapatıp kendisine devrettik. Bu bir Osmanlı geleneğidir, Ramazan ayında da bu gelenek devam etmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

Fatih Canbolat isimli bakkal sahibi ise şunları söyledi: “Hayırseverlerimize teşekkür ediyorum, mahalledeki ihtiyaç sahiplerinin borçlarının ödenmesi çok güzel. Bu onlara da bir Noel hediyesiydi. Yaklaşık 40 kişinin 24 bin lira borcu vardı ve bugüne kadar borçları ödendi. “Defterimizi hayırseverimize teslim ettik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir