Yunan kamuoyunun beklentisi Türkiye ile ilişkilerde dostluğun ve diyaloğun devam etmesidir.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Konstantinos Filis, Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli depremin yaşandığı Şubat 2023'ten bu yana ikili ilişkilerde yeni bir durumun ortaya çıktığının altını çizerek, sahadaki gerilimin azaldığını, bunun ikili ilişkiler açısından önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

“İki ülke arasında işbirliği mümkün”

Filis, şöyle konuştu: “Her iki tarafın da 'pozitif gündeme' odaklanma kararı alması önemli. Bu, anlaşmazlığa rağmen iş birliğine yer olduğunu gösteriyor. Çünkü Türkiye arasında ciddi görüş ayrılıkları var. ve Yunanistan Buna hiç şüphe yok ama işbirliği yapabiliriz çünkü “Komşuyuz ve aynı coğrafyada olduğumuz için iklim krizi, çevre, sivil savunma, deniz gibi ortak sorunlarımız da var. “dedi.

Turizm gibi iki ülke ekonomisi için önemli sektörlerde iş birliğinin önemine vurgu yapan Filis, eğitim ve bilim gibi sektörlerde de iş birliğinin mümkün olduğunu kaydetti.

Filis, iki ülkenin “Doğu Ege adalarının militarizasyonu, Ege'deki gri alanlar, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge (MEB)” gibi konularda ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu ve her iki tarafın da son dönemde denemeler yaptığını vurguladı. Gerginliği azaltmak için. ve pozitif gündemi ön plana çıkarmaya odaklandığını söyledi.

Zor sorunları müzakere etmek için gerekli ortam

Filis, ikili ilişkilerde zor konuların müzakeresi için uygun ortamın yaratılması için karşılıklı güvenin tesis edileceği, olası iş birliğinin teyit edileceği ve basit konularda ilk adımların atılacağı bir geçiş dönemine ihtiyaç duyulduğunu anlatırken, müzakerenin öneminin altını çizdi. sorunlara çözüm bulmaktır.

“İki lider de atmosferi olumlu tutmaya kararlı”

Filis, tüm sorunlara rağmen iki ülke arasında olumlu bir havanın bulunduğunu ve her iki liderin de bu olumlu havayı sürdürmekte kararlı olduğunu belirterek, Erdoğan ile Miçotakis'in 13 Mayıs'taki görüşmesinde dostane ilişkiler ve iyiye ilişkin Atina Deklarasyonu'nun yayınlandığını kaydetti. Aralık 2023'te komşuluk.

Uzlaşmanın bazen geri adım atmayı da gerektirdiğini vurgulayan Filis, diğer taraftan uzlaşmada bazı kırmızı çizgiler bulunduğunu, Yunanistan'ın Doğu ülkeleri Ege'nin silahsızlandırılması konusunda taviz vererek uzlaşmaya varmasının mümkün olmadığını söyledi. adalar ve Ege'nin gri bölgeleri.

Filis, tarafların pozitif gündemi öne çıkararak Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmasının mümkün olduğunu vurguladı.

Siyasi iradenin olması halinde Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmanın uzun sürmeyeceğine işaret eden Filis, asıl zorluğun Divan'a yöneltilecek soruların belirlenmesinde yattığını, bunun da süreci uzatabileceğini değerlendirdi.

İkili ilişkilerde ilerleme

Uluslararası İlişkiler uzmanı Dr. Yorgos Tzogopoulos da Mitsotakis'in Türkiye ziyaretinin Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'teki Atina ziyaretine yanıt niteliğinde olduğunu vurguladı.

Tzogopoulos, aralarında fikir ayrılıkları olsa da iki liderin kişisel iletişim kurmasını son derece olumlu bulduğunu belirterek, tüm sorunlara rağmen Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin son dönemde 2019-2022 dönemine göre çok daha iyi durumda olduğunu vurguladı. . .

Tzogopoulos, “Bu, Ukrayna ve Orta Doğu'daki savaşlar gibi küresel sorunlar ve dünyanın geneline hakim olan belirsizlikler karşısında her iki ülkenin ekonomisine de yardımcı oluyor” dedi. dedi.

İkili ilişkilerde son dönemde kaydedilen ilerlemelere değinen Tzogopoulos, Türkiye ile Yunanistan arasında güven artırıcı tedbirlere ilişkin 22 Nisan'da Atina'da ve 13 Kasım 2023'te Ankara'da yapılan toplantılar gibi girişimlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Tzogopoulos, turizm, ekonomi ve göç krizi gibi alanlarda işbirliğinin sürdürülmesinin yararlı olacağını vurguladı.

Göç krizinin iki ülke arasında geçmişte sorunlara yol açtığına işaret eden Tzogopoulos, şöyle konuştu: “Aslında Yunanistan ve Türkiye coğrafi konumları nedeniyle ortak bir sorunla karşı karşıya. Binlerce mutsuz mültecinin ülkelerine girişini yönetmek zorundalar. Lübnan ve İtalya gibi diğer ülkelerle ortak cephe oluşturmalılar ki, Avrupa Birliği (“AB ile daha iyi müzakere edebilmeli) ve diğer ülkeler.”

Diyalogun önemi

Tzogopoulos ikili ilişkilerin geleceğine ilişkin şu öngörüde bulundu:

“Tarih geleceğe fazla iyimser bakmamızı engelliyor ama yaklaşık bir yıldır süregelen görece iyi atmosferin korunması için çaba sarf etmekte fayda var. En deneyimli diplomatlar her zaman, bazı durumlarda bile Yunan-Türk diyaloğunun gerekli olduğunu söylerler. anlaşmazlıktan.”

Türkiye ile Yunanistan'ın onlarca yıldır aralarındaki sorunların çözümüne çok da yakın olmadıklarına inandığını belirten Tzogopoulos, şöyle konuştu: “Soru, uzun yıllardır devam eden mevcut anlaşmazlıkların iki ülke arasındaki iş birliğine engel olup olmayacağıdır. İşbirliğinin mümkün olduğu sektörlerde bu nedenle Mitsotakis ile Erdoğan arasındaki görüşmeyi önemli buluyorum.”

İki ülkenin yeşil enerji alanında iş birliği yapabileceğini vurgulayan Tzogopoulos, AB destekli programlarla her iki ülke için ortak refah alanları yaratılabileceğinin altını çizdi.

Yol aynı zamanda diyaloğu ve dostluğu da teşvik ediyor

Vatandaşlar ayrıca iki ülke arasındaki dostluk ortamının ve diyaloğun devamına destek verdiklerini söyledi.

Hristina Vazilidu, “Her bakımdan dostuz diye düşünüyorum. Siyaset konusunda hiçbir şey söylemek istemiyorum. Türkleri seviyorum. İnsanların paylaşamayacağı hiçbir şey yok.” dedi.

Miçotakis ile Erdoğan'ın birçok kez görüştüğünü vurgulayan Dimitris Paraskevas, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşma sürecinin devam etmesinden yana olduğunu söyledi.

Uluslararası ilişkiler ve Avrupa Birliği ile ilişkiler eğitimi alan ve Türkiye'de 8 ay staj yapan İlias Raptis, iki ülke arasındaki diyaloğun genel olarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Raptis, şöyle konuştu: “Diyalog olmalı çünkü istesek de istemesek de Türkiye güçlü bir komşudur. Ayrıca genel olarak dostluğa inanıyorum. Savaş zamanlarında, dostluktan, barıştan bahsetmek bizim için iyidir. anlaşamayız.” dedi.

Halkların dostluğuna inandığını vurgulayan Raptis, Türkiye'de çok güzel vakit geçirdiğini, tarihi sevdiği için İstanbul'da Bizans ve Osmanlı izlerini keşfetme fırsatı bulduğunu, birçok Türk arkadaşıyla tanıştığını ve İstanbul'u özlediğini söyledi. . .

Andreas Evripidu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşma sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ben aslen Kıbrıslıyım. Umarım bu yakınlaşma bize ve Kıbrıs'a olumlu sonuçlar getirir. Dilekler ve umutlar asla bitmez.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir