Yedi AB üyesi ülke, Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi için Brüksel'e baskı yapıyor

Kıbrıs'ın başını çektiği 7 ülke, AB'ye Suriye'nin bazı bölgelerini “güvenli yer” olarak kabul etmesi konusunda baskı yapıyor.

REKLAM

Avrupa Birliği'ne üye yedi ülke, yaptıkları ortak açıklamada, Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönebilmeleri için Suriye'deki durumun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Yunanistan, İtalya, Malta ve Polonya, Avrupa Birliği ülkelerine ulaşmaya çalışan Suriyeli mültecilerin durumunun artık “farklı şekilde yönetilmesi” gerektiğini söylüyor.

Kıbrıs'ta yapılan toplantıda söz konusu ülkenin yetkilileri, tam siyasi istikrar sağlanamamış olsa da Suriye'deki durumun önemli ölçüde iyileştiği konusunda hemfikir.

Toplantıya bir Danimarka hükümet yetkilisi de katıldı ancak ortak bildiriyi imzalamadı.

Son aylarda Kıbrıs'a, özellikle Lübnan'dan küçük teknelerle gelenler olmak üzere, Suriyeli mülteci akını yaşandı.

Haziran başında Avrupa Birliği, sınır kontrollerini artırmak amacıyla Lübnan'a 1 milyar avroluk yardım paketi hazırladı.

Kıbrıs toplantısında hazır bulunan yedi ülke, göçmen akınına karşı AB'nin Lübnan'a mali yardımını artırması gerektiğini de vurguladı.

Ortak açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Bir Üye Devletin sınırlarına ilişkin kararlar, göçmen kaçakçılığına karışan suç ağları tarafından değil, ilgili Üye Devlet tarafından alınmalıdır.”

Kıbrıs uzun süredir AB'ye Suriye'nin bazı bölgelerini “güvenli yerler” olarak kabul etmesi konusunda baskı yapıyordu.

AP'ye konuşan Kıbrıs İçişleri Bakanı Constantinos Ioannou, Suriye'ye geri dönüşlerin başlangıçta gönüllü olacağını, ancak daha sonraki aşamada bunun zorunlu bir geri dönüş politikasına dönüşebileceğini söyledi.

AB'yi daha gerçekçi olmaya çağıran Kıbrıslı bakan, bu politikanın hayata geçirilmesi için daha çok şey yapılması gerektiğini ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin AB tarafından tanınmadığını vurguladı.

Öte yandan Lübnan'da son dönemde mülteci karşıtlığının yaygınlaşmasıyla birlikte ülkeyi terk eden Suriyelilerin sayısı da artıyor.

Lübnanlı hükümet yetkilileri de uluslararası topluma Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerine yardım etme çağrısında bulunuyor.

Lübnan, Türkiye ile birlikte Suriyeli mültecilerin en yoğun olduğu ülkelerden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir